Rejsy z możliwością nurkowania

Nurkowanie w Chorwacji/ impreza fakultatywna

Stari Grad wyspa Hvar - od 15 czerwca do 30 września 2018
Nurkowanie z łodzi dla osób nie posiadających licencji nurkowej (intro)
- 50 euro / osoba.

Nurkowanie z brzegu dla osób nie posiadających licencji nurkowej
- 35 euro / osoba

Nurkowanie odbywa się 1 : 1 z instruktorem/Dive Masterem i obejmuje: wstęp teoretyczny oraz 20min. nurkowanie. Cena zawiera wynajem kompletu sprzętu (maska, płetwy, jacket, automat oddechowy, butla, skafander nurkowy).

Nurkowanie z łodzi dla osób posiadających licencję
- 1 nurkowanie z łodzi 50 eur

- 2 nurkowania z łodzi 80 eur
- 4 nurkowania z łodzi 145 eur

Dla osób, które nie nurkowały dłużej niż 6 miesięcy doliczamy obowiązkowy check dive (nurkowanie sprawdzające) - 40 euro. W miarę dostępności miejsc na łodzi istnieje możliwość zabrania osoby towarzyszącej (15 euro) lub chętnych na snorkeling (20 euro).
Wypożyczenie sprzętu: 25 euro/komplet(maska, płetwy, jacket, automat oddechowy, butla, skafander nurkowy) lub 9 euro/element.
Przeciętny czas nurkowania to ok 45min, głębokość zależna jest od uprawnień osoby nurkującej.
W ofercie mamy bezpłatne wypożyczenie aparatów fotograficznych z obudową. Możemy zaproponować krótkie ABC z fotografii podwodnej dla zainteresowanych osób.

PLAN DNIA nurkowania wokół wyspy Hvar
Miejsca nurkowe przy wyspie Hvar są bardzo zróżnicowane pod względem rzeźby terenu. Znajdują się tutaj wszystkie cenione formacje: pionowe ściany, groty, tunele, podwodne iglice, kamieniste stoki i poprzerastane trawą malownicze płycizny. Każde z tych miejsc to inny profil nurkowania, inne światło i za każdym razem nieco odmienny świat zwierzęcy. W cieśninie Splitskie Vrata leżą dwa wraki kutrów rybackich. Łódź wypływa codziennie rano (w sobotę w zależności od ilości chętnych) ok godziny 8-9. W trakcie płynięcia na miejsce nurkowe przeprowadzany jest briefing. Czas przepłynięcia waha się od 20min. do godziny. Po pierwszym nurkowaniu jest ok. godziny przerwy powierzchniowej i przepłynięcie na drugie miejsce nurkowe. Łódź wraca do bazy ok godziny 13-14. Na łodzi dostępna jest woda, kawa, herbata i ciastka (w cenie).

1. Kabal - wyspa Hvar, Starogradski Zaljev.

Poziom trudności: średni. Czas dopłynięcia z bazy: 30 min.
25-30 metrowy tunel przecinający cypel Kabal. Wejście do tunelu znajduje się, na głębokości 9m, bezpośrednio poniżej betonowych stopni prowadzących do małej latarni morskiej. Korytarz, 25-30 metrowy tunel przecinający półwysep Kabal jest schronieniem dla skorpen, kongerów i czerwonych apogonów oraz stroniących od światła skorupiaków: łopaciarzy i racznic. Wypływając po przeciwnej stronie cypla na głębokości 17m, płyniemy wzdłuż ściany porośniętej pomarańczowymi gorgoniami, dopływając po chwili do malowniczego skupiska potężnych bloków skalnych, tworzących skomplikowany labirynt wąwozów i przesmyków. Nocą ściany wokół cypla tętnią życiem. Langusty wychodzą ze swoich schronień, pojawiają się pomarańczowe krewetki i polujące na skorupiaki ośmiornice. Nocą w tunelu często można spotkać kongery. Jednak nurkowania nocne są tu organizowane tylko przy idealnej pogodzie, z grupami zaawansowanymi.

2. Glavna - wyspa Hvar, Hvarski Kanal.
Poziom trudności: średni i wysoki. Czas dopłynięcia z bazy 35 min.
Malownicze pęknięcie w dnie, będące śladem dawnego cieku wodnego, prowadzi do pionowej szczeliny - "wodospadu", która opada do piasku na głębokości 40 m. Ściana ciągnie się na wschód i zachód od szczeliny. Na dłuższych odcinkach jest silnie przewieszona, porośnięta koloniami gąbek, korali i mszywiołów. Spotyka się tutaj langusty, homary, kraby, a na płyciznach ośmiornice i wiele gatunków ślimaków. Glavna Lanterna - wyspa

3. Lanterna - wyspa Hvar, Hvarski Kanal.

Poziom trudności: średni. Czas dopłynięcia z bazy 45 min.
Skalnym ramieniem dopływamy do potężnej, opadającej do głębokości 40m, ściany pokrytej pomarańczowymi gorgoniami i koloniami żółtych gąbek. Ścianę zamieszkują langusty, kraby maja i racznice. Na płyciznach fantastyczne bloki skalne, progi i rumowiska kamieni kryjące drobne organizmy bezkręgowe.

4. Travna - wyspa Hvar, Hvarski Kanal.

Poziom trudności: średni. Czas dopłynięcia z bazy 50 min.
Podwodne wzniesienie opadające pionową ścianą do głębokości 45m. Na ścianie żyją skorpeny i mureny, a nad szczytem podwodnego wierzchołka wirują ławice sargusów i amareli i chromisów. Można tu spotkać orlenie - płochliwe płaszczki szybujące przy podwodnych urwiskach i maskujące się wśród kamieni żabnice. Bystry obserwator wypatrzy ukrywającego się w szczelinie skalnej małego rekina psiego, którego obecność znaczą wszechobecne "skórzaste", białe jajka zawieszone na gałązkach gorgonii i na gąbkach. Pod nawisami skalnymi widuje się kirnię (granika), dużą rybę z rodziny strzępielowatych. W zatoce gdzie cumuje łódź, na płyciznach spotykamy koniki morskie.

5. Tatinja - wyspa Hvar, Hvarski Kanal.

Poziom trudności: średni. Czas dopłynięcia z bazy 45 min.
Piękna ściana zamykająca od wschodu zatokę Tatinja. Ściana podzielona jest na segmenty potężnymi filarami, wokół których przemieszczają się ławice ryb. Mniejsze ścianki i progi porośnięte są gałązkami gorgonii. Na ścianie spotyka się langusty, wielkie łopaciarze z rodzaju Scillaride oraz nagoskrzelne ślimaki Flabellina i wędrujące po ścianach wieloszczety Nerejida.

6. Stiniva - wyspa Hvar, Hvarski Kanal.

Poziom trudności: średni i wysoki. Czas dopłynięcia z bazy 50 min.
Ściana zamykająca zatokę Tatinja od storny zachodniej opada pionowymi ścianami do głębokości 45 m. Na ścianie rozwijają się wspaniałe kolonie żółtych gąbek, oraz miękkich koralowców Parazoanthus . Spotyka się tutaj skorpeny, mureny oraz ławice amareli. Ścianę przecina długa sieć z wolna porastana gąbkami, mszywiołami i wieloszczetami.

7. Campanella - wyspa Hvar, Vodnjak.

Poziom trudności: wysoki. Czas dopłynięcia z bazy 1h 30min.
Najbardziej znane miejsce nurkowe przy zachodnim brzegu wyspy Hvar. Campanella - czyli po włosku "dzwonnica". To monumentalna, podwodna iglica skalna leżąca na zachód od wyspy Mali Vodnjak, należącej do archipelagu Wysp Piekielnych ( Pakleni Otoci ). Campanella wznosi się 60-70 metrów do głębokości 13 metrów i jak większość formacji leżących na otwartym morzu jest omywana silnymi prądami morskimi, niosącymi pokarm dla porastających ją korali, gąbek i mszywiołów. Na niewielkiej przestrzeni żyją tu wielkie skorpeny, widlaki różowe, barweny, kongery i mureny oraz ławice oblad, sargusów i chromisów. Powierzchnię skały pokrywają malownicze grzędy czerwonych gorgonii z gatunku Paramuricea Clavata ciągnące się od głębokości 18-20m do samego dna. Atrakcją nurkowania jest również przepłyniecie przez okno skalne przecinające na głębokości 32-36 metrów skalny filar odchodzący od Campanelli w kierunku południowym. Podczas innego nurkowania warto opłynąć tzw. Małą Campanellę - odrębną formację oddzieloną od głównego szczytu siodłem i tworzącą wraz z Campanellą mały podwodny masyw górski. Ze względu na duże głębokości i często występujące prądy nurkowania przy Campanelli adresowane są do nurków zaawansowanych.

8. Stepenice - wyspa Hvar, Starogradski Zaljev.

Poziom trudności: średni. Czas dopłynięcia z bazy 30 min.
Malownicze formacje skalne: ścianki, progi i nawisy. Piękne światło i mnogość życia. Przyjemne, proste nurkowanie idealne dla początkujących nurków i fotografów podwodnych.

9. Kamulce - wyspa Hvar, Starogradski Zaljev.

Poziom trudności: średni. Czas dopłynięcia z bazy 30 min.
Skupisko głazów porośniętych gąbkami, koralami i mszywiołami, wśród których żyją ślimaki nagoskrzelne, skorpeny i ośmiornice. Nurkowanie prowadzi się na głębokości 7-20 m.

PRZECIWWSKAZANIA
Każda osoba chcąc zanurkować dostaje do wypełnienia oświadczenie, w którym zawarty jest krótki kwestionariusz medyczny. W przypadku odpowiedzi tak, na którekolwiek z pytań wymagamy zaświadczenia lekarskiego. Jest dostępne na naszej stronie www.nautica.pl/rezerwacje.