Rajska wyspa Hvar w Chorwacji

Najdłuższą i czwartą co do wielkości wyspą na Morzu Adriatyckim jest Hvar mający aż 68,2 km długości. Hvar znany jest szczególnie ze swojej pięknej pogody (aż 2724 słoneczne godziny w roku!), wspaniałych win, turkusowych wód, wspinaczki, letnich przyjęć i eleganckich hoteli.

Najdłuższą i czwartą co do wielkości wyspą na Morzu Adriatyckim jest Hvar mający aż 68,2 km długości. Hvar znany jest szczególnie ze swojej pięknej pogody (aż 2724 słoneczne godziny w roku!), wspaniałych win, turkusowych wód, wspinaczki, letnich przyjęć i eleganckich hoteli.

Zaskakuje także ukształtowanie terenu, ponieważ na jego obszarze znajdują się liczne wzgórza, a najwyższy z nich „Sveti Nikola”, osiąga wysokość 628 m, co czyni go trzecim najwyższym szczytem Adriatyku. Hvar stał się jedną z najczęściej odwiedzanych wysp w Dalmacji, jednak osoby szukające spokoju i obcowania z naturą również znajdą miejsca dla siebie, ponieważ Hvar posiada imponującą długość linii brzegowej, bo rozciąga się aż na 270 km!

Hvar na liście UNESCO!

Pomimo tego, że Hvar jest uważany za wyspę imprezową, w rzeczywistości otoczony jest nieziemskimi krajobrazami. Dodatkowo może poszczycić się bogactwem kulturowym. Hvar jest jedyną na świecie wyspą, posiadającą aż cztery obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Hvar to nie tylko nocne życie!

Wyspę Hvar można podzielić na miejscowości, które charakteryzują się sposobem spędzania w nich czasu... Z jednej strony Hvar - stolica wyspy i największy na wyspie port, oferujący eleganckie hotele, restauracje i bogate nocne życie. Z drugiej natomiast północne, nadmorskie miasteczka Stari Grad i Jelsa, które są znacznie bardziej stonowane i spokojne. Dodatkowo południowy kraniec wyspy, na której znajdują się jedne z najpiękniejszych i najbardziej odizolowanych zatok na Hvarze oraz jaskinie Tito. Różnorodność miejsc sprawia, że każdy turysta znajdzie dla siebie idealną formę odpoczynku.

Z czego słynie wyspa Hvar?

Wspaniała pogoda stwarza również warunki do produkcji wyśmienitych win – najlepszych w regionie! Warto wybrać się na wycieczkę szlakiem wina i poznać

  • Z miejscowych winiarzy i ich winnice. Wyspa Hvar ma dwa razy więcej winiarni niż klubów. Jest to ważna informacja dla osób, które obawiają się jedynie imprezowego charakteru tego miejsca.  
  • Popularna jest także wspinaczka skałkowa, z tego względu miejsca do wolnej wspinaczki są rozproszone na całej wyspie, tak aby można było wspinać się przez cały rok.
  • Gdybyś miał zdefiniować zapach Hvaru, z pewnością byłby to zapach lawendy. Lawenda uprawiana na Hvarze jest bardzo ceniona na świecie ze względu na organiczną uprawę (ręczny siew i zbiór).  Na przełomie czerwca i lipca zwiedzających zachwyca widok szerokich wzgórz pokrytych fioletowymi kwiatami. Mieszkańcy wyspy Hvar wytwarzają olejek lawendowy w tradycyjny sposób, który może stanowić wspaniałą pamiątkę z podróży.


Rejsy na chorwacką wyspę Hvar

Zwiedzanie chorwackich zakątków z poziomu jachtu, dostarcza nieziemskich emocji, niedostępnych dla turystów zwiedzających ten region w tradycyjny sposób. Pełną ofertę rejsów na jachcie w Chorwacji 2018, znajdziecie TUTAJ.