Poradnik żeglarski

Zapraszamy do zapoznania się z poniższymi informacjami na temat czarterów jachtów. Wiele zawartych tu informacji dotyczy także rejsów. Mamy nadzieję, że okażą się one przydatne zarówno początkującym żeglarzom jak i osobom bardziej doświadczonym.

Przed rejsem.
Przed wypłynięciem w rejs warto bliżej zapoznać się z rejonem, w który się wybieramy, planowaną trasą oraz prognozami pogody na czas trwania rejsu. W zasadzie południe Europy to akwen spokojny, na którym poradzi sobie nawet początkujący skiper. Jedynie należy zwrócić uwagę na obszar Cyklad, gdzie ze względu na warunki pogodowe nie poleca się żeglowania dla początkujących, szczególnie na małych jachtach.

Umiejętności i patenty.
W basenie Morza Śródziemnego obowiązują bardziej liberalne przepisy niż te egzekwowane u nas w kraju. Chorwację od innych państw południowych odróżnia wymóg posiadania jako dodatkowego dokumentu świadectwa radiooperatora UKF. Uprawnienia tego typu można zrobić w ciągu weekendu przechodząc odpowiedni kurs. Umiejętności skippera powinny być potwierdzone odpowiednim patentem lub udokumentowanym stażem.

Skipper.
Osobom nieposiadającym odpowiednich patentów lub doświadczenia polecamy wynajęcie skippera. To on zajmie się za nas obsługą jak i prowadzeniem jachtu. Dodatkowo skippera można traktować jako swojego rodzaju nauczyciela i przewodnika, który powoli wprowadzi nas w arkana sztuki żeglarskiej. Warto także skorzystać z jego sugestii przy wyborze trasy rejsu, pomocny będzie także podczas wyboru wartych zobaczenia atrakcji turystycznych. Koszt wynajęcia skippera to 135 PLN za dzień. Dodatkowo zapewniacie mu wyżywienie. To od Was zależy czy zabierzecie go do knajpy czy zapewnicie mu prowiant na jachcie. W pozostałe rejony po stronie czarterującego znajdują się również koszty transportu w miejscu odbywania się czarteru.

Przekazanie jachtu.
Procedura przekazania jachtu jest najważniejszą procedurą przed rozpoczęciem czarteru. Podczas niej przeprowadzana jest dokładna inwentaryzacja jachtu w obecności pracownika armatora. Odbywa się ona najczęściej w języku angielskim. Polega ona na dokładnym sprawdzeniu stanu technicznego jachtu oraz jego wyposażenia. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na kadłub jachtu. Sprawdzamy obecność rys, odprysków, pęknięć. Jeśli nie mamy możliwości zanurkowania w porcie, sugerujemy zrobić to przy najbliższej nadarzającej się okazji. Jeśli zauważymy coś co budzi nasz niepokój, najlepiej zadzwonić od razu do armatora i to zgłosić. Należy sprawdzić także stan lin, żagli oraz elektroniki pokładowej. Nasze spostrzeżenia, co do ewentualnych usterek skrzętnie notujemy i przekazujemy armatorowi. Nasza zapobiegliwość niejednokrotnie może uchronić nas przed utratą kaucji lub jej części. Po podpisaniu protokołu przekazania jachtu, pozostaje nam tylko cieszyć się rejsem.

Kaucja.
Przed przekazaniem jachtu czarterujący ma obowiązek wpłacenia kaucji. Wysokość kaucji uzależniona jest od rodzaju jachtu, jego wieku, standardu i budowy i jest ona zawsze podawana w cenniku.. W wypadku, gdy czarterujący zwraca jacht w terminie określonym w umowie, bez żadnych uszkodzeń powstałych z winy czarterującego, kaucja jest w całości zwracana. Kaucję można wpłacić gotówką lub kartą kredytową. Wielu armatorów proponuje także rozwiązanie zwane ubezpieczeniem kaucji.

Ubezpieczenie.
Każdy czarterowany przez nas jacht jest objęty ubezpieczeniem OC i CASCO na szkody o wartości przewyższających kwotę kaucji. Odpowiedzialność finansowa czarterującego za powstałe straty ograniczona jest do wysokości wpłaconej kaucji.

Wybór czarteru.
Po wybraniu przez klienta interesującej go oferty nasza firma sprawdza dostępność jachtu w wybranym terminie. Jeżeli jest dostępny rezerwuje jacht u armatora. Większość armatorów daje rezerwację na okres 7 dni. W tym czasie klient wpłaca pierwsza ratę za czarter, która stanowi generalne potwierdzenie rezerwacji. Wysokość pierwszej raty jest uzależniona od warunków stawianych przez armatora, u którego jest czarterowany jacht. W większości przypadków stanowi ona 50% wartości czarteru.

Dojazd.
Dla osób czarterujących jachty w Chorwacji nasza firma przygotowała atrakcyjną cenowo ofertę dojazdu autokarowego. Posiadamy linię autokarową obsługującą podczas sezonu regularne kursy do Chorwacji. Dla załóg czarterujących u nas jacht oraz uczestników organizowanych przez nas rejsów przygotowaliśmy przejazd na trasie Polska - Chorwacja - Polska kosztuje 444 PLN za osobę. Do odległych rejonów Europy, polecamy przede wszystkim transport lotniczy. Zapewnia on szybką oraz komfortową podróż. Nie należy bać się o kosztów związanych z lataniem. Obecnie na rynku usług lotniczych znajduje się wiele przewoźników oferujących bilety w atrakcyjnych cenach, które niejednokrotnie są porównywalne z transportem autokarowym. O ofertę transportu lotniczego możesz zapytać naszego konsultanta w biurze. Istnieje także możliwość dojazdu samochodowego. W takim wypadku klient może zostawić swój samochód na płatnym parkingu w marinie.

Mariny.
Przed wybraniem rejonu żeglugi warto zapoznać się z infrastrukturą portową. Wszystkie niezbędne informacje możemy uzyskać zaopatrując się w locję danego kraju. Chorwacja to kraj z najbardziej rozwiniętym zapleczem portowych. Mariny posiadają pełen węzeł sanitarny, restauracje, stacje benzynowe, parkingi, bankomaty, serwis jachtowy, sklepy żeglarskie. Dobowy koszt pozostawienia samochodu na parkingu w marinie to ok. 5 euro. Koszt postój jachtu uzależniony jest od jego wielkości. W marinach ACI wydatki te kształtują się na poziomie: 20 - 210 euro. Tańsza opcją jest postój w porcie miejskim jednak tam mamy jedynie dostęp do instalacji elektrycznej.