Nurkowanie - poznaj fantastyczny podwodny świat

Morza i oceany nieustannie nas fascynują, a podwodny świat wzbudza ciekawość i zachwyt. Nie jesteśmy przystosowani do eksplorowania najodleglejszych głębin morskich bez polegania na wysoko wyspecjalizowanych, zaawansowanych technicznie aparatach oddechowych. W głębinach mórz i oceanów rysuje się przed nami cudowny, tajemniczy świat, który możemy zobaczyć na własne oczy. Jak? Dzięki nurkowaniu! To niezwykły sport, który daje każdemu chętnemu możliwość przyjrzenia się z bliska temu, co kryje się w morskich głębinach. Nurkowanie to niezwykle satysfakcjonująca i ekscytująca przygoda, która pozostanie z Tobą na całe życie.

Dlaczego warto zacząć nurkować?

Nurkując, doświadczysz czegoś, czego większość ludzi nigdy nie robiła. Naprawdę nie ma nic tak wyjątkowego, jak nauka nurkowania z aparatem, który umożliwia długotrwałe przebywanie pod wodą. W przypadku osób mających trochę obaw, przygodę z tym sportem warto zacząć w basenie lub na kursie. Kolejne miejsca na Twojej liście nurkowej mogą być jednymi z najbardziej oszałamiających na świecie. Nurkowanie z aparatem pozwala nam odkrywać podwodny świat - zatopione skarby, kolorowe stworzenia i tajemnicze organizmy. Ujrzenie z bliska niesamowitej natury, która kryje się w głębinach, jest doświadczeniem, które zapamiętuje się na długo. Twoje szanse na spotkanie z rybą lub ośmiornicą są znacznie większe niż spotkanie z myszą, sarną lub wilkiem na suchym lądzie. Nurkowanie zmienia też perspektywę - towarzyszy nam tylko cisza, a wokół roztaczają się niezwykłe widoki. Tutaj pojawia się jeszcze inna zaleta nurkowania - telefony komórkowe i cały wirtualny świat zostawiamy na lądzie. Nic nas nie rozprasza - jesteśmy tylko my i niekończąca się przestrzeń oceanu czy morza. Dodatkowo dzięki nurkowaniu każdy poszerza swoje horyzonty, uczy pracować się w zespole oraz nabywa umiejętności ratowania życia.

Pozytywny wpływ na zdrowie

Nurkowanie pozytywnie też wpływa na zdrowie. Jak wiadomo, pływanie to jeden z najlepszych sposobów na utrzymanie ciała w dobrej kondycji. Unosząc się w wodzie, całe Twoje ciało wykonuje pracę, dzięki czemu jest to najlepszy i najbardziej efektywny trening, jaki możesz wykonywać, bez nadmiernego obciążania stawów. Gdy poruszasz się w wodzie podczas nurkowania, Twoje mięśnie przejawiają tendencję do cięższej pracy. Wynika to z oporu wody, ale także walki z prądem. Nurkowanie sprawia więc, że mięśnie wydłużają się, wzmacniają i stają bardziej elastyczne, rozwija się też Twoja wytrzymałość. Kiedy oddychamy podczas nurkowania, wykonujemy tę czynność powoli i głęboko, podobnie jak podczas medytacji. Powolne oddychanie wywołuje stan spokoju i sprawia, że się relaksujemy. To doskonały sposób na przywrócenie ciału i układowi nerwowemu naturalnej równowagi.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Należy pamiętać, że nurkowania z aparatem nie można się nauczyć w ciągu jednego dnia, a tym bardziej nie da się wskoczyć do wody wprost po wyjściu z samolotu. Najpierw należy popracować nad prawidłowym oddychaniem oraz sposobem komunikowania się z innymi osobami, które uczestniczą w zejściu pod wodę. Trzeba też przyswoić sobie sposoby postępowania w sytuacji awaryjnej. Dlatego też wybierając się na wakacje nurkowe, dobrze jest skorzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się organizowaniem tego typu wycieczek czy kursów. Profesjonaliści najlepiej zadbają o nasze bezpieczeństwo, zapewniając sprawdzony sprzęt czy też wsparcie doświadczonych instruktorów.

Nawiązywanie przyjaźni

Kiedy nurkujesz, spotykasz innych podobnie myślących ludzi, z którymi łączą Cię wspólne zainteresowania. To więc doskonały sposób na nawiązywanie nowych znajomości czy nawet przyjaźni. Wynika to głównie z poczucia wspólnoty - po ekscytującej podwodnej przygodzie z pewnością będziesz chciał wymienić się spostrzeżeniami i wrażeniami z innymi. Osoby, które widziały i przeżyły to samo, co Ty, są najlepszymi towarzyszami do rozmowy!