Miasto Zadar

Zadar - położony u wybrzeży Adriatyku w północnej Dalmacji stanowi prawdziwy symbol chorwackiej kultury i tradycji. To zarazem jedno z piękniejszych miast Dalmacji. Pełen zabytków i atrakcji turystycznych liczący trzy tysiące lat jest fantastycznym miejscem na aktywny, a zarazem relaksujący wypoczynek, gwarantujący także ciekawe życie nocne. Zadar to miasto portowe. Port handlowy i rybacki, na północny-wschód od starego miasta uchodzi za bezpieczny i dobrze osłonięty przed wiatrami. Jest tu także przystań promowa oferująca połączenia z chorwackimi wyspami.

Marina Zadar

Wpływając do Zadaru, najlepiej jest stanąć w Marinie Zadar (N 44° 07' 12 E 15° 14' 00 , VHF 16, VHF 17). Marina posiada 300 miejsc na wodzie z dostępem do prądu i wody, dźwig, stację benzynową oraz zaplecze sanitarne. Za dzienny postój w marinie zapłacimy: jachty o długości: 10 – 11 m.: 72 euro, 11 – 12 m.: 78 euro, 12 – 13 m.: 90 m., 13 – 14 m: 96 euro, więcej przedziałów cenowych znajdziecie na stronie internetowej mariny. W okresie od 01.10 – 30.04 marina oferuje 15% rabatu za dzienny postój. Jeśli właśnie tutaj zaczynacie rejs i jedziecie samochodem, możecie w marinie zostawić samochód na parkingu, koszt postoju wynosi 10 euro/dzień postoju.

Miasto Zadar

Odwiedzających zachwyca szczególnie stara cześć miasta. Spacerując po starówce, możemy spędzić tam kilka godzin zachwycając się tamtejszą architekturą. Stare miasto usytuowane jest na półwyspie, na który dostaniemy się krótkim spacerkiem przechodząc przez most z Mariny Zadar. Na starówce poza przepięknymi historycznymi budowlami znajdziemy mnóstwo kawiarni i restauracji, ale także muzea czy kościoły. Na szczególna uwagę zasługuje kościół św. Donata, który przepięknie się prezentuje zarówno za dnia jak i podświetlony wieczorną porą. To właśnie wieczorową porą w Centrum odbywa się sporo atrakcji kulturalnych i rozrywkowych. Będąc w Zadarze pod koniec sierpnia, można załapać się na Film Forum Festiwal. To okres, w którym Zadar zamienia się w kino, a prezentacje filmów odbywają się na Starym Mieście.

Organy morskie w Zadarze

Jedną z największych atrakcji Zadaru są morskie organy, do których dojdziemy promenadą. Dzięki spadającym na schody falom, wydają one dźwięki niczym organy. Szczególnie magicznie jest tutaj o zachodzie słońca. Zastanawiacie się jak to działa ? Schody w Zadarze zostały zaprojektowane przez Nikolai Basic. W schodach zostały zainstalowane piszczałki organowe, do których fale transportują powietrze, a dźwięki z piszczałek wydobywają się przez otwory znajdujące się tuż nad poziomem wody. Dzięki temu mamy wrażenie jak byśmy byli na koncercie organów.

Targ rybny w Zadarze

Poza obejrzeniem najpiękniejszych zabytków w Zadarze dużą atrakcją jest odwiedzenie targu rybnego. Trznica Zadar – tak właśnie się on nazywa. Możecie tam nabyć swieżą rybę, małże, krewetki i wszelkiego rodzaju pyszności wydobyte z morza. Poza tym na targu dostaniecie owoce i warzywa, lokalną oliwę czy orzechy w miodzie.  Targ znajduje się pod adresem: TRŽNICA ZADAR
Pod bedemom 1/A, 23000 Zadar.

Jak dostać się do Zadaru ?

Obecnie mamy połączenia lotnicze oferujące bezpośrednie połączenia pomiędzy Polską a Zadarem. Lotnisko w Zadarze mieści się w odległości ok 15 km od miasta. Pomiędzy lotniskiem a miastem dostępna jest komunikacja autobusowa.

W każdy piątek odjeżdżają do Zadaru autobusy z Polski . Autobus zatrzymuje się na dworcu autobusowym przy ulicy Ante Starčevića.