Marina Alimos Kalamaki w Atenach, jak tam dotrzeć. Praktyczne informacje

Jak dostać się do Aten ?
Najprostszym i najwygodniejszym sposobem podróżowania do Aten z pewnością jest samolot. Główny port lotniczy Ateny Elefteriosa Wenizelosa oddalony jest od głównej mariny Alimos Kalamaki o około 35 km.

Średni czas podróży przy lotach bezpośrednich z Polski to niecałe 3h, a koszt biletów (w zależności od przewoźnika oraz terminu zakupu) może się wahać pomiędzy 400 a 1 200 zł. Poniżej przykładowe możliwe połączenia do Aten z Polskich portów lotniczych oraz z Berlina:
- z Warszawy:
linia Ryanair: , lot bezpośredni, w poniedziałki, środy, czwartki, piątki i niedziele
linia Aeagean, lot bezpośredni, w poniedziałki, środy i soboty.
Kurs codzienny z przesiadką w Monachium linia  Aeagean  realizuje połączeniu z linią Lufthansa.
 - z Gdańska:
linia Ryanair, loty bezpośrednie od maja do końca października, w poniedziałki i piątki

- z Katowic:
linia Ryanair, loty bezpośrednie w czwartki i niedziele

- z Poznania:
linia Ryanair, loty bezpośrednie w poniedziałki i piątki

- z Krakowa:
linia Ryanair, loty bezpośrednie, w środy i soboty

- z Berlina:
linia easyJet, od lutego kursuje codziennie, lot bezpośredni

Komunikacja  w Atenach
Aby dotrzeć do mariny Alimos Kalamaki, która jest główną bazą czarterową w Atenach oraz miejscem rozpoczęcia naszych rejsów, na lotnisku należy wsiąść do autobusu ekspresowej linię nr X96. Podróż do mariny trwa około godzinę. Cena biletu 6 i 3 euro (normalny i ulgowy).

- taxi: odjazdy spod wyjścia nr 3 i 4, ceny są z góry ustalone, obowiązują 2 taryfy (dzienna i nocna), ceny odpowiednio wynoszą: 38 i 54 euro
- uber: tańsza forma od przejazdu taxówką, stała opłata z lotniska do centrum Aten:  ok. 30 euro.
-
metro: z lotniska nalezy dojechać do stacji Syntagma Square (centrum Aten). Metro kursuje w dni powszednie co 30 minut od 06:33 do 23:33. Aby dostać się do mariny Kalamaki należy przesiąść się do tramwaju – linia w kierunku Alimos i wysiąść na przystanku „Edem”. Bilet 90 minut i obowiązuje na całą podróż (metro+tramwaj). Cena biletu one-way: 10 euro.
 

Dla tych, którzy wybiorą przyjazd do Aten dzień lub dwa przed rozpoczęciem rejsu lub czarteru mają doskonałą okazję, aby bliżej poznać historyczną stolicę Grecji - Ateny. Wybierając podróż samolotem, po wylądowaniu mamy kilka opcji, aby dostać się do centrum miasta.
- całodobowy autobus linii expressowej X95, koszt przejazdu: ulgowy 3 euro, normalny 6 euro. Podróż trwa około godzinę.
- metro, linia nr 3, przejazd trwa ok 30-40 minut. Wysiadamy na stacji Syntagma lub Monastiraki
- taxi: odjazdy spod wyjścia nr 3 i 4, ceny są z góry ustalone, obowiązują 2 taryfy (dzienna i nocna), ceny odpowiednio wynoszą: 38 i 54 euro
- uber: tańsza forma od przejazdu taxówką, jedna opłata z lotniska do centrum Aten: ok. 30 euro

Na miejscu możemy poruszać się komunikacją miejską : autobus, metro lub tramwaj.

Innym sposobem dotarcia do Aten może być droga lądowa: autokar lub samochód. Taka podróż jest znacznie dłuższa i dla wielu osób bardziej męcząca. Jednak wizja przejazdu przez półwysep bałkański  z pewnością będzie ciekawym doznaniem.

Przejazdy autokarowe z Polski do Aten oferuje kilka firm, których połączenia znajdziemy poprzez wyszukiwarkę Euroticket, Voyager lub na stronie przewoźnika Eurolines.

W przypadku podróży samochodem, najlepszą trasę pomoże nam wyznaczyć strona google.maps lub wyszukiwarka rome2rio.

Jeżeli będziemy mieli ochotę na podróż promem, to również istnieje taka możliwość. A mianowicie, wystarczy dotrzeć do jednego z portów na wschodnim wybrzeżu Włoch (Brindisi, Bari, Ankona).

W zależności od wybranego miejsca, z którego ruszymy promem, nasze porty docelowe będą się różnić. Możemy dopłynąć do Igoumenitsa lub Patras, a stąd bezproblemowo przemieścimy się komunikacją lądową do Aten (autobusem lub koleją).

Dlaczego Grecja?

Nie od dziś Grecja zaliczana jest to jednych z najbardziej popularnych kierunków podróży wybieranych przez turystów. Dużą zaletą jest stabilna, typowo letnia pogoda w okresie wakacyjnym, a także liczne wyspy, ciekawe ukształtowanie linii brzegowej, piaszczyste plaże i stosunkowo czyste morze. Dodatkowym atutem tego śródziemnomorskiego kraju jest obecność wielu zabytków, które przyciągają do Grecji nie tylko pasjonatów mitologii. Nie można również zapomnieć o świetnej regionalnej kuchni, którą obowiązkowo należy spróbować.

Dla żeglarzy Grecja jest regionem idealnym. Akwen Morza Egejskiego - dla bardziej doświadczonych. Sposób zwiedzania Grecji wyspiarskiej z pokładu jachtu jest jego najlepszą formą. Dotarcie, w stosunkowo krótkim czasie, do wielu ciekawych zakątków kraju, odwiedzenie pięknych zatoczek i dzikich plaż jest niewątpliwie kuszącą propozycją dla tych, którzy wcześniej nie próbowali takiej formy wypoczynku.

Pod tym kątem organizowane są również nasze coroczne rejsy  w Grecji, które rozpoczynają się w Atenach. Dla doświadczonych żeglarzy, którzy wybiorą samodzielne żeglowanie, polecamy czarter jachtu w Grecji - szeroki wybór jachtów znajdziecie TUTAJ.

Kiedy wyjechać?

Sezon turystyczny w Grecji trwa od kwietnia do października, a jego szczyt przypada na lipiec i sierpień. Temperatury powietrza przekraczają wówczas 30 stopni, a liczba godzin słonecznych jest największa. Kąpiel w morzu można rozpocząć już w maju, średnia temperatura wody to 19 stopni, w szczycie sezonu dochodzi do 24-25 stopni, a pod koniec września ma jeszcze ok. 20 stopni.
W przypadku uprawiania żeglarstwa sytuacja wygląda nieco inaczej. Przez cały sezon żeglarzom towarzyszy przyjemny i lekki wiatr, w okresie lata możemy napotkać silniej wiejący wiatr z kierunków N do NW zwany meltemi, który może skutecznie pokrzyżować nasze żeglarskie plany. Dla załogi jachtu, przy  najwyższych temperaturach, silniejszy wiatr może okazać się sporym orzeźwieniem.
A jak wiemy, nie ma przyjemności kiedy nie czujemy wiatru w żaglach :) !