1 - baner.jpg

Kuchnia chorwacka


Poznawanie nowego rejonu to nie tylko odwiedziny w atrakcyjnych portach i zatokach. Ważnym elementem każdej wyprawy powinno być zapoznanie się z lokalną kuchnią oraz miejscowymi trunkami, dlatego gorąco zachęcam do odwiedzin lokalnych restauracji, barów i konob. W Chorwacji określenie konoba oznacza coś w rodzaju gospody lub tawerny. Kuchnia chorwacka jest bardzo różnorodna, a o bogactwie jej smaków przesądziła przede wszystkim barwna historia tego państwa. Na tym niewielkim terytorium od wieków ścierały się interesy mocarstw europejskich i azjatyckich. Nic więc dziwnego, że w tutejszym jadłospisie znajdziemy potrawy wywodzące się z państw ościennych.

Poznawanie nowego rejonu to nie tylko odwiedziny w atrakcyjnych portach i zatokach. Ważnym elementem każdej wyprawy powinno być zapoznanie się z lokalną kuchnią oraz miejscowymi trunkami, dlatego gorąco zachęcam do odwiedzin lokalnych restauracji, barów i konob.

W Chorwacji określenie konoba oznacza coś w rodzaju gospody lub tawerny. Kuchnia chorwacka jest bardzo różnorodna, a o bogactwie jej smaków przesądziła przede wszystkim barwna historia tego państwa. Na tym niewielkim terytorium od wieków ścierały się interesy mocarstw europejskich i azjatyckich. Nic więc dziwnego, że w tutejszym jadłospisie znajdziemy potrawy wywodzące się z państw ościennych.


 

Kuchnia chorwacka

Poznawanie nowego rejonu to nie tylko odwiedziny w atrakcyjnych portach i zatokach. Ważnym elementem każdej wyprawy powinno być zapoznanie się z lokalną kuchnią oraz miejscowymi trunkami, dlatego gorąco zachęcam do odwiedzin lokalnych restauracji, barów i konob.

W Chorwacji określenie konoba oznacza coś w rodzaju gospody lub tawerny. Kuchnia chorwacka jest bardzo różnorodna, a o bogactwie jej smaków przesądziła przede wszystkim barwna historia tego państwa. Na tym niewielkim terytorium od wieków ścierały się interesy mocarstw europejskich i azjatyckich. Nic więc dziwnego, że w tutejszym jadłospisie znajdziemy potrawy wywodzące się z państw ościennych.


 

Co dobrego zjemy w Chorwacji

Chorwackie restauracje mogą pochwalić się typową dla kuchni śródziemnomorskiej obfitością ryb i owoców morza. Niestety, dania z ryb są stosunkowo drogie, ale ceny owoców morza można uznać za niewygórowane. W menu znajdziemy zazwyczaj także wszechobecną pizzę, różnego rodzaju makarony i risotta oraz dania mięsne.

Wśród dań mięsnych godne polecenia są charakterystyczne dla tego regionu cevapcici oraz pljeskavica. Warto również spróbować potrawę o nazwie zagrebacki odrezak, przypominającą kotleta schabowego lub też mjesano meso, czyli zestaw grillowanych różnego rodzaju mięs.

Częstym dodatkiem do potraw mięsnych jest ajvar – lekko pikantna pasta warzywna, której podstawowymi składnikami są bakłażany, pomidory, słodka papryka, czosnek oraz przyprawy takie jak sól, pieprz oraz chili. Podobne do wyżej wymienionych dania mięsne mamy okazję jadać w Polsce, dlatego wydaje mi się, że podczas pobytu w Chorwacji lepiej chyba skoncentrować się na owocach morza.

Krewetki, langusty, kalmary, małże podawane są tu na różne sposoby i warto popróbować kilku z nich, tym bardziej że na wybrzeżu mamy gwarancję, że produkty użyte do przygotowania posiłku są świeże. W większości restauracji do każdej potrawy podawany jest kruh, czyli biały chleb przypominający w smaku nasze bułki.


     

Chorwackie trunki

Nie tylko w Chorwacji, ale na całych Bałkanach możemy spróbować rakiji – mocnego napoju alkoholowego o smaku i aromacie zbliżonym do brandy lub...bimbru. Otrzymuje się go na drodze destylacji sfermentowanych owoców.  Najbardziej popularną z odmian rakiji jest śliwowica, wytwarzana – jak wskazuje sama nazwa – ze śliwek.

Inne, wykorzystywane często do produkcji rakiji, owoce to winogrona, brzoskwinie, morele, jabłka, figi oraz pigwy. Śliwkowa i winogronowa rakija jest czasami mieszana po destylacji z ziołami, miodem, wiśniami lub orzechami i w ten sposób powstają regionalne nalewki. 


Klimat Chorwacji sprzyja uprawie winorośli i dlatego znajdziemy tu bardzo szeroką ofertę win, białych i czerwonych. Białe wino nazywane jest bilo vino, czerwone zaś crno vino, co w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza czarne wino. Do najpopularniejszych gatunków win białych należą Graševina, Debit, Malvazija. Z kolei najpopularniejsze wina czerwone to Babić, Vranac, Plavac. Rakiję oraz vino można kupić w sklepach, ale również na straganach i u przydrożnych sprzedawców.

Wino i rakija własnej produkcji nazywane są odpowiednio – domaće vino oraz domaća rakija. Trunki domowego wyrobu zazwyczaj zawierają więcej alkoholu od tych sprzedawanych w sklepach. 
W Chorwacji niemalże wszędzie można napić się znanych na całym świecie marek piwa takich jak Heineken, Tuborg czy Kaltenberg, ale będąc w tym kraju warto spróbować tego, co warzone jest na miejscu.

Do najpopularniejszych piw chorwackich zaliczają się Ožujsko i Karlovačko. Trzeba przyznać, że zimne piwo w upalny dzień smakuje wyjątkowo.
 Rachunek przyniesiony przez kelnera najczęściej nie zawiera napiwku, więc jeżeli uznamy serwis oraz jakość jedzenia i trunków za spełniające nasze oczekiwania stosownie jest zostawić napiwek, pamiętajmy jednak, że napiwki w Chorwacji nie są obowiązkowe i zazwyczaj nie przekraczają pięciu procent rachunku.

Jeżeli gospodarz uzna, że kwota jaką zostawiliśmy w jego restauracji jest wystarczająco wysoka, możemy spodziewać się gratisowego pożegnalnego poczęstunku w postaci kolejki rakiji. Jeżeli decydujemy się na to, że każdy płaci indywidualnie swój rachunek, warto poprosić o zbiorczy rachunek i zapłacić go na przykład ze wspólnej kasy jachtu lub przez jedną osobę, a następnie rozliczyć się po powrocie na jacht.

W ten sposób unikamy długotrwałego wypisywania kilku indywidualnych rachunków lub też skomplikowanych i niekiedy krępujących rozrachunków przy stoliku w restauracji.

     
 

Lista potraw i trunków najczęściej spotykanych w chorwackich restauracjach

  • Spageti od plodova mora - spaghetti z owocami morza (małże, ośmiornice, krewetki)
  • Rizoto od plodova mora - risotto z owocami morza (małże, ośmiornice, krewetki)
  • Crni rizoto - risotto z dodatkiem kalmarów oraz szpinaku. Swoją barwę zawdzięcza atramentowi z kalmara
  • Dadnje na buzaru - gotowane małże w sosie z czosnku, oliwy i białego wina
  • Skampi na buzaru - gotowane krewetki z dodatkiem sosu
  • Skampi na zaru - grillowane krewetki
  • Lignje na zaru - grillowane kalmary
  • Lignje frigane - panierowane kalmary usmażone w głębokim tłuszczu
  • Jastog na zaru - grillowana langusta
  • Cevapcici - grillowane paluszki z mięsa wołowego lub wieprzowego podawane z frytkami lub chlebem oraz ajvarem
  • Pljeskavica - smażony na patelni lub na grillu kotlet z wymieszanego mięsa wieprzowego oraz wołowego czasami dodawana jest baranina
  • Salata od hobotnice - podawana na zimno sałatka z ośmiornicy
  • Paski syr - owczy ser z wyspy Pag
  • Prsut - cienko pokrojone plasterki peklowanej a następnie suszonej na słońcu i wietrze szynki
  • Jenjetina na zaru - grillowana jagnięcina
  • Mjesano meso - kilka rodzajów grillowanego mięsa. Najczęściej składa się z wieprzowiny, wołowiny oraz drobiu, podawane jest z frytkami
  • Riblja juha - zupa rybna. Podawana jest jako bulion lub rosół z kawałkami ryby, czasami dodawany jest do zupy ryż
  • Riblja plata - zestaw różnego gatunku grillowanych ryb czasami do takiego dania dodawane są również grillowane owoce morza
  • Gavuni oraz girice - są to obtoczone w mące usmażone w głębokim oleju niewielkie rybki. Smażone są w całości wraz z głowami i wnętrznościami i w takiej postaci należy je zjeść
  • Orada na zaru - grillowana dorada
  • Morski pas na zaru - grillowany stek z rekina
  • Brancin na zaru - grillowany okoń morski
  • Tuna na zaru lub flet od tunjevine na žaru - grillowany stek z tuńczyka
  • Kruškovac - rakija wytworzona z gruszek o mocy 40%, najczęściej podawana w kieliszkach o pojemności 30 gramów
  • Lozovaca - rakija wytworzona z winogron o mocy 40%, najczęściej podawana w kieliszkach o pojemności 30 gramów
  • Sljivovica - rakija wytworzona ze śliwek o mocy 40%, najczęściej podawana w kieliszkach o pojemności 30 gramów
  • Travarica - rakija o mocy 40%, swój smak i aromat zawdzięczają kompozycji odpowiednio dobranych ziół. Najczęściej jest podawana w kieliszkach o pojemności 30 gramów
  • Orahovaca - rakija o mocy 40%, swój smak, aromat i barwę zawdzięcza dodanej kompozycji odpowiednich składników, z których najważniejszym są zielone włoskie orzechy. Najczęściej jest podawana w kieliszkach o pojemności 30 gramów
  • Istra bitter - aperitif o czerwonej barwie i mocy 24%, najczęściej podawany z lodem. Najczęściej jest podawana w kieliszkach o pojemności 30 gramów
  • Pelinkova - silnie gorzki likier o zawartości alkoholu około 30%, w smaku przypominający Jagermeister. Swój charakterystyczny smak zawdzięcza głównie piołunowi, uznawany jest za likier leczniczy. Najczęściej jest podawana w kieliszkach o pojemności 30 gramów
  • Prosek - słodkie wino deserowe wytwarzane z suszonych winogron o zawartości alkoholu 16%, najczęściej podawany jest z lodem w kieliszkach o pojemności 100 gramów
  • Grasevina, Debit, Malvazija - białe wytrawne wina. Doskonale smakują z lodem i mineralną wodą gazowaną
  • Babić, Vranac, Plavac - czerwone wytrawne wina. Doskonale smakują z mineralną wodą niegazowaną
  • Ozujsko i Karlovacko - najpopularniejsze chorwackie piwa typu lager
 

A czy może być smacznie, zdrowo i na dodatek tanio?

Oczywiście, że tak! Pamiętajmy, że najlepiej smakuje to co przygotujemy samodzielnie. A my polecamy zakup świeżych małż prosto z hodowli i przyrządzenie ich tradycyjnie z białym winem, czosnkiem i natką pietruszki.
Najliczniejsze hodowle małży znajdziecie w okolicach Skradin.

Nie zapominajmy też o najmłodszych, dla nich koniecznie duża porcja lodów :)



 

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.