1 - baner.jpg

Jak zrobić dobre zdjęcia na wakacjach?


Wyobraź sobie, że jedziesz na wakacje. Podziwiasz piękne widoki... Jednak z podróży nie przywozisz ani jednego dobrego zdjęcia! Niemożliwe, prawda? Niestety nie każda wykonana samodzielnie fotografia jest dla nas powodem do dumy. Źle wykadrowana budowla, ledwo widoczna sylwetka lub skrzywione ujęcie. Tak często wyglądają nasze pamiątkowe zdjęcia z wakacji. Często też z zazdrością przeglądamy przepiękne zdjęcia w internecie, zastanawiając się, "jak oni to robią?" Może więc warto wziąć swój aparat do ręki i bliżej przyjrzeć się dostępnym opcjom. Jak kadrować, czym jest balans bieli, jaki tryb do robienia zdjęć wybrać? Sprawdź odpowiedzi na te pytania i dowiedz się, jak zrobić piękne zdjęcia podczas swoich wakacyjnych podróży.

Co najczęściej fotografujemy?

Zdjęcia robimy rozmaitym obiektom - krajobrazom, zabytkom, zwierzętom, naturze... i oczywiście sobie. Wielu ludzi wykonuje zdjęcia przez okno samolotu pasażerskiego. Inni pstrykają fotki przez szybę autobusu, który wiezie ich na organizowaną przez touroperatora wycieczkę. Robimy sobie selfie w każdym możliwym miejscu. Do pozowania zapraszamy bliskich i znajomych. Czasem też próbujemy zaaranżować zabawne zdjęciowe sytuacje, np. prostowanie krzywej wieży w Pizie.   

Rzadko natomiast potrafimy, spoglądając np. na zabytkowy budynek, wyłowić jego jeden element, który ze względu na swoją oryginalność zasługuje na uwiecznienie. Często nie potrafimy kadrować. A fotografując ludzi, ustawiamy ich na środku, zasłaniając istotny obiekt.

Wszystko to obniża przyjemność oglądania zdjęć. Jeśli publikujemy je w internecie, zmniejsza zainteresowanie i nie cieszy się dużą ilością wyświetleń. Tymczasem nie trzeba wiele, by poprawić jakość wykonywanych zdjęć!


 

Dlaczego nie każde zdjęcie jest dobre?

Czasem są to elementarne błędy, takie jak niedoświetlenie, prześwietlenie lub ucięcie fotografowanego motywu, jednak najczęściej o złej jakości zdjęcia decyduje błąd w kompozycji. Warto więc opanować kilka elementarnych zasad umieszczania obiektów w kadrze. Takich jak np. zasada trójpodziału. Dzielimy obraz na trzy równe części w poziomie i trzy w pionie. Wiele aparatów fotograficznych ma wbudowaną taką funkcję, dlatego wystarczy przyjrzeć się temu, co wyświetla się na ekranie lub przy spojrzeniu przez wizjer. Miejsca przecięcia linii podziału to właśnie punkty, w których powinien znaleźć się ważny lub najważniejszy element zdjęcia.

Kiedy fotografujesz drogę, ulicę lub rzekę, pamiętaj, że jest to linia. Niech prowadzi oko oglądającego zdjęcie w głąb obrazu, a nie od lewej do prawej. Niech zadba o odrobinę plastyczności, trójwymiarowości i głębi.

Bardzo ciekawe obrazy można komponować z powtarzających się wzorów. A gdy jakiś element całości wyłamuje się ze schematu, da się go potraktować jako najważniejszy punkt całego zdjęcia.

Fotografując ludzi stojących lub siedzących do Ciebie bokiem, ustaw obiektyw tak, by 2/3 szerokości zdjęcia stanowiło to, na co patrzy model lub modelka. Jeśli patrzy w lewo, zostaw miejsce po lewej. Jeśli w prawo – po prawej. Nie jest ważne to, co jest za modelem lub modelką, lecz to, co przed nim. Nawet jeżeli tego czegoś nie widać, bo jest daleko. Takie kadrowanie sprawdza się także w przypadku portretów z dużą głębią ostrości, kiedy model jest ostry, a tło jest rozmyte.

W jaki sposób używać aparatu? Przede wszystkim, jeżeli nigdy nie interesowałeś się fotografią, zacznij od przeczytania instrukcji dołączonej do Twojego modelu. Znajdziesz tam wyjaśnienia poszczególnych opcji i wskazówki, jak z nich korzystać. Pamiętaj jednak o kilku uniwersalnych zasadach dla każdego rodzaju aparatu:

 
  • jeśli fotografujesz, używając trybu automatycznego, dostosuj go do pogody, oświetlenia i fotografowanego obiektu. Jeśli np. chcesz sfotografować rozbijające się o brzeg fale, wybierz opcję, która umożliwi Ci zamrożenie ruchu, tak aby woda nie była rozmazana.
  • jeśli robisz zdjęcia w niedoświetlonym pomieszczeniu lepiej, jeśli zrobisz zdjęcie ciut ciemniejsze niż zbyt naświetlone. Dzięki temu używając podstawowej korekty w programie do obróbki zdjęć, dostosujesz balans bieli i rozjaśnisz fotografowany obiekt.
  • pamiętaj, że inaczej wykonuje się portrety, inaczej krajobrazy, a jeszcze inaczej detale. Jeśli w aparacie pracujesz w trybie automatycznym, nie musisz martwić się o odpowiednie ustawienia, wystarczy, że przełączysz na odpowiedni tryb. Jeśli jednak wolisz dostosować opcje manualnie, pamiętaj, aby odpowiednio zmienić przysłonę i czas naświetlania, a także ustawić zoom.
 

Łap momenty – dlaczego warto nauczyć się fotografii?

Nikt nie oczekuje od każdego posiadacza aparatu fotograficznych arcydzieł. Jednak opanowanie podstaw fotografii sprawi, że zdjęcia z wakacji, spaceru, a nawet zwykłych czynności będą dużo ciekawsze i dokładniej oddadzą chwilę, którą zechcesz uwiecznić. Zawsze też lepiej mieć kilka naprawdę dobrych zdjęć niż dużo tych nieciekawych.

Taka nauka nie musi być żmudna ani trudna. Możesz na przykład wybrać się na kurs fotografowania pod żaglami. To wyjątkowa okazja, by lepiej poznać posiadany aparat i nauczyć się reguł rządzących robieniem dobrych zdjęć. Wakacje pod żaglami, a więc rejsy morskie, to przebywanie na jachcie, na morzu i zwiedzanie pięknych miejsc (w tym przypadku urokliwych włoskich miasteczek). Możesz przećwiczyć portretowanie, fotografowanie architektury (także nocą), robienie apetycznych zdjęć żywności, a nawet filmowanie. Doskonałą okazją do połączenia fotografowania i zwiedzania są także rejsy morskie. Podczas nich możesz oglądać i fotografować Baleary oraz Karaiby, gdzie podróż katamaranem zapewni Ci masę ciekawych ujęć i wspomnień na lata.

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.