Jak wymieniać pieniądze na Karaibach

Większość karaibskich państw używa tej samej waluty. Jest nią dolar wschodnio karaibski ( oficjalny skrót XCD). Państwa, które używają tej waluty to: Antigua i Barbuda, Dominika, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Grenada.

Żeglując po Karaibach często zmieniany kraje, wspólna waluta dla większości z nich, to spore udogodnienie. Podobną sytuację mamy gdy podróżujemy po Europie używając euro. Wybierając się na Karaiby często zastanawiamy sie jaką walutę zabrać, dolary amerykańskie czy euro, a może lepszym rozwianiem będzie karta kredytowa lub karta płatnicza? Żeglując pomiędzy Gwadelupą a Grenadynami spróbowałem przetestować różne formy płatności.

Najmniej złożona sytuacja jest na francuskich wyspach  Martynika, Gwadelupa, Marie Galante oraz Iles des Saintes, ponieważ obowiązującą tu walutą jest euro. Najrozsądniej jest przybyć na te karaibskie wyspy z gotówką w walucie euro. Posługiwanie się kartami płatniczymi lub kredytowymi jest zazwyczaj  mniej korzystne. Wydana kwota w euro zostanie przeliczona przez nasz bank po kursie sprzedaży, czyli każde euro będzie droższe o kilkanaście groszy od ceny jaką zapłacilibyśmy w dobrym kantorze wymiany walut. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy karta jest powiązana z kontem prowadzonym w walucie euro.

Gdy jesteśmy w strefie dolara wschodnio karaibskiego sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana.

Na Dominice, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadynach w większości sklepów, restauracji i barów możemy płacić gotówką w walucie euro lub dolarach amerykańskich. Problem polega na tym, że najczęściej przyjmowany kurs to 2,5 XCD (rzadko udaje się uzyskać 3,0 XCD) za jednego dolara amerykańskiego lub jedno euro. Co ciekawe, za jednego dolara amerykańskiego otrzymamy tyle samo karaibskich dolarów jak za jedno euro.

Decydując się na płatność w dolarach amerykańskich lub euro należy posiadać niskie nominały banknotów, gdyż najczęściej nie otrzymamy reszty, a nawet gdy ją otrzymamy to zastosowany przelicznik na pewno nie będzie sprawiedliwy dla płacącego. Należy pamiętać, że amerykański i europejski bilon najczęściej nie jest akceptowany.

W sklepach istnieje możliwość wymiany dolarów amerykańskich oraz euro na dolary wschodnio karaibskie, ale stosowany przelicznik również jest niekorzystny: 1 USD = 1EUR =2,5 XCD

Jeżeli zapłacimy w dolarach amerykańskich lub dokonamy wymiany tej waluty w sklepie wówczas 1 XCD będzie kosztowało nas 1,42 PLN.

Jeżeli zapłacimy w euro lub dokonamy wymiany tej waluty w sklepie wówczas 1 XCD będzie kosztowało nas 1,69 PLN.

Na większych wyspach, w większych miejscowościach znajdują się oddziały banków, które zazwyczaj są otwarte od poniedziałku do czwartku w godzinach od 08:00 do 14:00, w piątki w godzinach od 08:00 do 16:00. W listopadzie i grudniu 2017 roku w większości banków stosowane były następujące przeliczniki:

-1 USD = 2,67 XCD co oznacza, że 1 XCD kosztuje nas 1,34 PLN.
-1 EUR = 3,08 XCD co oznacza, że 1 XCD kosztuje nas 1,36 PLN.
Ważne: Wybierając się do banku w celu wymiany walut należy pamiętać, aby zabrać ze sobą dokument tożsamości, a najlepiej paszport.

W większych miejscowościach, w restauracjach i sklepach, można płacić kartą kredytową. Takiej płatności dokonałem w Marigot Bay na wyspie Saint Lucia, gdzie po uwzględnieniu wszystkich  opłat bankowych 1 XCD kosztował mnie 1,42 XCD.

Przy wypłacie gotówki z bankomatu duże znaczenie ma jaki typ karty posiadamy oraz jaki system przeliczników stosuje nasz bank i jakie pobiera prowizje.

Wypłacając gotówkę z bankomatu w Kingstown na południu wysypy Saint Vincent, 1 XCD kosztował mnie 1,41 PLN.

Wypłacając gotówkę z bankomatu w Soufriere na wyspie Saint Lucia 1 XCD kosztował mnie 1,59 PLN.

Podsumowując !
Przebywając na francuskich wyspach Martynika, Gwadelupa, Marie Galante oraz Iles des Saintes najkorzystniejsze jest operowanie gotówką euro. Przebywając na terenie Antigua i Barbuda, Dominika, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Grenada czyli w strefie dolara wschodnio karaibskiego, najmniej opłacalne jest posługiwanie się gotówką euro, a najkorzystniejsze jest dokonanie wymiany dolara amerykańskiego w banku. W pierwszym przypadku 1 XCD kosztuje nas 1,69 PLN, w drugim 1 XCD kosztuje nas 1,34 PLN. Różnica jest bardzo duża i wynosi 26%.

Jeżeli jesteś zainteresowany rejsem na Karaibach lub czarterem jachtu na Karaibach napisz do nas: ola@globtourist.com lub zadzwoń +48 506 131 202.

Zapraszamy do innych wpisów na blogu dotyczących Karaibów: