Jak dobrze zaplanować rejs w Chorwacji cz. 1.

Dlaczego Chorwacja?
Chorwacka część Adriatyku jest idealnym rejonem do odbycia rejsu. Dzięki klimatowi śródziemnomorskiemu sezon żeglarski trwa tutaj siedem miesięcy i właściwie nie zdarzają się w tym okresie długotrwałe załamania pogody. Ciekawa linia brzegowa oraz 1185 wysp i wysepek z wieloma urokliwymi portami i zatokami gwarantują wspaniałe wakacje pod żaglami. Ze względu na niewielkie odległości między portami oraz dużą ilość miejsc zapewniających bezpieczne schronienie jest to wymarzony akwen na pierwsze morskie rejsy. To właśnie w Chorwacji znajdziemy najwięcej firm czarterowych.
W nastrojowych tawernach możemy zapoznać się z miejscową kuchnią, która zadowoli nawet najbardziej wymagających smakoszy. Doskonale przejrzysta woda sprawia, że odwiedzanie świata podwodnego pozostawia niezapomniane wrażenia.

Wybór terminu

Najlepsze warunki pogodowe w Chorwacji panują w okresie od maja do października. Termin rejsu ma duży wpływ na cenę, jaką zapłacimy za wyczarterowanie jachtu. Oczywiście najwyższe ceny obowiązują w lipcu i sierpniu. Różnice w cenie czarteru między skrajnymi a centralnymi miesiącami sezonu dochodzą nawet do ponad 50% i tak na przykład za jacht Bavaria 46 Cruiser w kwietniu i październiku zapłacimy ok. 1 800 euro za tydzień, a w sierpniu ponad 4 000 euro. Pływanie wiosną i jesienią oznacza mniejsze koszty, ale również niesie ryzyko niestabilnej pogody. Okres najwyższego sezonu to niemal gwarancja słonecznych dni, ale również niezbyt silnych wiatrów i tłoku w portach. Na pewno nie jest to optymalny czas dla osób, które nie najlepiej znoszą upały. Latem w Chorwacji temperatura powietrza często przekracza 30°C. Są również zwolennicy rejsów w okresie od października do kwietnia, ale warunki atmosferyczne w tych miesiącach bywają prawdziwym wyzwaniem i nie polecam tej pory roku osobom rozpoczynającym żeglowanie w Chorwacji.

Jak duży jacht?

Wielkość jachtu uzależniona jest głównie od liczebności załogi oraz naszych możliwości finansowych. Każdy uczestnik rejsu powinien mieć zapewnione miejsce do spania, czyli koję. Najczęściej kabiny są dwuosobowe, dodatkowo w messie znajdują się jedno lub dwa miejsca do spania. Takie wykorzystywanie messy jest jednak dosyć niewygodne dla osób śpiących w messie, ponieważ osoby te muszą czekać z udaniem się na spoczynek, aż zakończy się aktywność na jachcie. Latem niektórzy załoganci z powodu upału wolą spać na pokładzie i wówczas miejsca w messie pozostają niewykorzystane.
W rejsie nie może uczestniczyć więcej osób, niż zezwalają na to dokumenty jachtu. Decydując się na dłuższy jacht, zyskujemy większą dzielność morską. Duża jednostka łatwiej pokonuje trudne warunki pogodowe i rozwija większą prędkość.
Obecnie wszystkie jachty czarterowe posiadają w standardzie łazienki z prysznicami i kuchenki z piekarnikami oraz całym zestawem garnków i pozostałego wyposażenia kuchennego. Niektóre firmy czarterowe wyposażają swoje jachty w telewizory, odtwarzacze DVD, konsole PlayStation . Standardem jest GPS z plotterem, autopilot i echosonda, a coraz częściej także WiFi. Coraz częściej jachty ( te najnowsze już nawet od 34 stóp długości ! ) zaopatrzone są w ster strumieniowy, który pozwala precyzyjniej manewrować, co jest bardzo przydatne w zatłoczonych chorwackich marinach. Dla ułatwienia obsługi jachtu żagle są rolowane. Wszystko to sprawia, że żegluga staje się łatwiejsza, bardziej komfortowa i bezpieczniejsza. Wszystkie jachty mają na wyposażeniu ponton i nawet gdy wymaga to dopłaty, warto zaopatrzyć go w silnik zaburtowy. Niektóre firmy nie pobierają dodatkowej opłaty za silnik zaburtowy inne za taką usługę żądają od pięćdziesięciu do stu euro za tydzień. W Chorwacji często zatrzymujemy się na kotwicowiskach i wówczas ponton zapewnia nam kontakt z lądem a podczas silnego wiatru próba przemieszczania się z wykorzystaniem wioseł najczęściej kończy się niepowodzeniem. Za dodatkową opłatą można otrzymać na czas rejsu spinaker. Używanie tego żagla w dużym stopniu podnosi atrakcyjność rejsu i znacznie zwiększa prędkość, z jaką będziemy się przemieszczać. Nim jednak zdecydujemy się na spinaker, powinniśmy pamiętać, że jest on przeznaczony jedynie dla załóg o dużym doświadczeniu żeglarskim. Nieumiejętne używanie takiego żagla może spowodować uszkodzenie go lub też złamanie masztu.

Firmy czarterowe są zobowiązane do regularnego sprawdzania stanu technicznego swoich jachtów. Co to właściwie oznacza ? Zgodnie z chorwackim prawem, każdy jacht przeznaczony do czarteru podlega raz w roku inspekcji przez organ nadzorujący prawidłowość wyposażenia i stanu technicznego, a co pięć lat odbywa się inspekcja szczegółowa, przeprowadzana na lądzie, podczas której sprawdza się podstawowe elementy konstrukcji jachtu, m.in. kil, ster, żagle, śrubę napędową.

  

Gdzie rozpocząć rejs ?

Większość floty czarterowej stacjonuje na wybrzeżu dalmatyńskim od Zadaru poprzez Split aż do Dubrovnika oraz na zachodniej części półwyspu Istria. Największe skupiska firm czarterowych znajdują się w Sukošanie koło Zadaru i w okolicach Trogiru i  Kašteli Gomilica obok Splitu. Rozpoczynając rejs w Sukošanie, najczęściej realizuje się trasę na południe w kierunku Dalmacji środkowej lub na północ z odwiedzeniem Kvarneru oraz Półwyspu Istria. Gdy rozpoczynamy wyprawę w okolicach Splitu, warto pożeglować w stronę Dalmacji południowej. Oczywiście trasa jest uzależniona od pogody, planowanego czasu trwania wyprawy i upodobań oraz determinacji uczestników rejsu. Okolice Zadaru i Splitu są godne polecenia ze względu na duży wybór firm czarterowych oraz łatwość dotarcia do tych miejscowości zarówno drogą lądową, jak i samolotem. Przy obu miejscowościach znajdują się lotniska oraz prowadzą do nich autostrady. Najczęśćiej czarterujemy rejs na 7 dni. Możemy także wyczarterować na 14, a niektóre z firm zezwalają na czarter jachtu na okres 10 dni. Czartery w Chorwacji zazwyczaj rozpoczynają się i kończą w soboty. Niektóre firmy czarterowe udostępniają jachty w systemie one way, co oznacza, że rejs rozpoczynamy na przykład w Splicie, a kończymy w Dubrovniku. Taka opcja oznacza dodatkową opłatę, ale znacznie uatrakcyjnia rejs.

Wybór firmy czarterowej

Mając ustalony termin, wielkość jachtu oraz miejsce, gdzie chcemy rozpocząć rejs, możemy przystąpić do wyczarterowania jachtu. Działalność czarterowa we współczesnym znaczeniu zaczęła rozwijać się w Chorwacji w latach siedemdziesiątych poprzedniego wieku. Na początku do portów chorwackich zaczęły przypływać niewielkie floty dużych, dobrze znanych zagranicznych firm czarterowych, następnie zaczęły rozwijać ten biznes chorwackie podmioty gospodarcze i osoby prywatne, rozpoczynając często z jednym lub dwoma jachtami. Wielu z dzisiejszych dużych armatorów zaczynało jako takie właśnie niewielkie firmy.

Dynamiczny rozwój usług czarterowych rozpoczął się około 1996 roku, ale prawdziwy bum nastąpił po roku 2000. Przez kolejne lata rosła liczba firm mających zarejestrowaną działalność czarterową.  Niektóre z nich posiadają ponad sto jachtów, w większości nowych. Zatrudniają doświadczonych pracowników i dzięki temu zapewniają usługi na wysokim poziomie.

Firmy czarterowe mają bardzo szeroką ofertę, od niewielkich jednostek o długości poniżej dziesięciu metrów po duże jachty o długości pokładu przekraczającej dwadzieścia metrów. Do wynajęcia są zarówno turystyczne i regatowe jachty żaglowe, jak i ekskluzywne jednostki motorowe. Oferowane są jachty wszystkich znanych stoczni, ale do najbardziej popularnych należą Bavaria, Jeanneau, Beneteau, Hanse, Doufour. W ciągu kilku ostatnich lat nastąpił wzrost zapotrzebowania na jachty duże o długości 55 – 65 stóp.

W Polsce można wyczarterować jacht poprzez agencję czarterową, która reprezentuje chorwackiego armatora. Można oczywiście zwrócić się bezpośrednio do chorwackiego armatora, ale najczęściej lepsze warunki finansowe uzyskamy u agenta. Agenci stosują różnego rodzaju rabaty. Zniżkę można otrzymać za wczesną rezerwację, rezerwację podczas targów żeglarskich, za czarter na kilka tygodni i oczywiście będąc stałym klientem. Suma takich rabatów może osiągnąć poziom 35%.

Warto przeanalizować oferty kilku firm i zdecydować się na taką, która w największym stopniu spełnia nasze oczekiwania. Podejmując decyzję, nie warto kierować się jedynie ceną. Rozsądnie jest podpisać umowę ze sprawdzoną i posiadającą ugruntowaną pozycję i wieloletnie doświadczenie agencją. To właśnie taka agencja dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu wskaże nam odpowiedniego armatora. Duże firmy czarterowe zapewniają większe bezpieczeństwo podczas rejsu, ponieważ oferują możliwości uporania się na bieżąco z powstałymi problemami, na przykład z awarią jachtu, mają bardziej rozwiniętą sieć serwisów, a w razie potrzeby mogą podstawić jacht zastępczy.

Jeżeli wyczarterujemy jacht w Chorwacji i mamy zamiar popłynąć do innego kraju, na przykład do Włoch lub Czarnogóry, należy upewnić się, czy jest to możliwe ze względów formalnych.

Zapytania o czarter jachtu w Chorwaji możecie składać drogą mailową na adres: info@globtourist.com lub telefonicznie: 0048 94 354 54 19 w. 25.

Przeczytaj na BLOGU -- >>> Jak dostać się do Chorwacji
Przeczytaj na BLOGU -- >>> Jak dostać się na wyspę Brać, Hvar, Korcula i Vis ?
Przeczytaj na BLOGU -- >>> Rajska wyspa Hvar w Chorwacji
Przeczytaj na BLOGU -- >>> Kuchnia chorwacka
Dla załóg, które wyczarterują u nas jacht oferujemy przejazd autokarem na trasie Polska – Chorwacja – Polska w promocyjnej cenie 400 pln za osobę.