Co z żeglowaniem na Karaibach?

Karaiby to jeden z najpopularniejszych kierunków jakie wybieramy na zimowe rejsy. Okres września i października, kiedy sezon żeglarski w Europie dobiega końca, to czas intensywnego planowania rejsów na Karaibach. Czy w tym roku jest podobnie? Czy tej zimy uda nam się pożeglować po turkusowym morzu i poleżeć na białym piasku pod palmami?

OSTATNIA AKTUALIZACJA: 16.12.2020 - dokładamy wszelkich starań, aby informacje umieszczone poniżej były aktualne i poprawne. Jeśli dostrzeżesz jakikolwiek błąd, albo nieaktualną informację prosimy o przesłanie uwag na adres: info@globtourist.com

 

Obecnie kwestia lotów (w celach turystycznych) na Martynikę oraz Gwadelupę jest bardzo niejasna. Z jednej strony docierają do nas informacje, że Martynika od 08.12.2020 otworzyła się na ruch turystyczny z drugiej nie udało nam się nigdzie znaleźć oficjalnego potwierdzenia tej informacji. Pisaliśmy maile do Prefektury Martyniki oraz Gwadelupy, kontaktowaliśmy się z armatorami oraz liniami lotniczymi. Jedyne co udało nam się ustalić to to, że istnieje spory bałagan informacyjny w tej kwestii.
 
Spotkaliśmy się (również przed 08.12.2020) z podejściem "można latać, bo i tak nikt tego nie sprawdza". Tego, czyli wymogu aby celem podróży był ważny cel osobisty. Nie jest to według nas idealna podstawa do wyjazdu na wakacje, który ma się kojarzyć ze spokojem, radością i bezpieczeństwem. Piszemy o tym tylko dlatego, że jesteśmy świadomi takiego stanu rzeczy.
 
Jesteśmy przekonani, że Karaiby stają się coraz bardziej dostępne i pewnie niedługo podróże tam z Europy staną się możliwe (lub są możliwe obecnie). Ale kiedy to dokładnie nastąpi nie mamy pojęcia. Monitorujemy te kwestię na bieżąco i jeśli ustalimy cokolwiek nowego zaktualizujemy ten wpis.
 
To co zmieniało się na Martynice na 100% to restrykcje wobec mieszkańców i osób przebywających tam obecnie, czyli między innymi kwestie przemieszczania się, otwarcia barów czy restauracji oraz dostępności plaż i parków.
 

 

 

Informcje, które znajdują się poniżej obowiązywały na przełomie października i litopada 2020. 

Obecnie żeglowanie na Karaibach po trasach, które znamy, uwielbiamy i polecamy jest bardzo utrudnione. Nie oznacza to jednak, że po Karaibach nie można pływać wcale. Warto zaznaczyć, że sytuacja jest bardzo dynamiczna i wymaga śledzenia nowych informacji.

 

 

Lot na Martynikę

Większość rejsów na Karaibach rozpoczyna się na Martynice, jest to zamorski obszar Francji. Loty z Polski na Martynikę odbywają się dwuetapowo, z przesiadka w Paryżu. O tyle o ile obecnie nie ma żadnych restrykcji w kwestii lotów z Polski do Francji kontynentalnej (czyli między innymi do Paryża), o tyle lot na samą Martynikę dla osób w wieku powyżej 11 lat wiąże się z przedstawieniem negatywnego wyniku testu PCR na COVID-19, przeprowadzonego w ciągu 72 godzin przed wejściem na pokład samolotu (koszt przeprowadzenia takiego testu w Polsce to około 500pln). Ponadto każdy pasażer musi wypełnić deklarację, w której potwierdza, że nie ma żadnych objawów i nie miał kontaktu z osobą zarażoną COVID-19 w ciągu ostatnich 14 dni przed wylotem. Bez tych dokumentów nie wejdziemy na pokład samolotu. W tym miejscu warto zaznaczyć, że za każdym razem warto zwrócić uwagę na wymogi stawiane przez linię lotniczą, którą chcemy dostać się na Karaiby. Na Martynice obowiązuje nakaz noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych.

Jeśli pobyt na Martynice trwa powyżej 7 dni, trzeba wykonać ponowny test na miejscu 7 dni po przylocie. Jeden z armatorów na Karaibach poinformował nas, że testów które należy przeprowadzić po 7 dniach na Martynice nikt nie egzekwuje. Trzeba jednak pamiętać, że jest to informacja nieoficjalna, nie dająca nam żadnej gwarancji i sprzeczna z obowiązującymi obecnie przepisami.

Lot na Gwadelupę

Alternatywą jest lot na Gwadelupę, gdzie restrykcje dotyczące lotów są identyczne jak w przypadku lotów na Martynikę (dla osób w wieku powyżej 11 lat przedstawienie negatywnego wyniku testu PCR na COVID-19, przeprowadzonego w ciągu 72 godzin przed wejściem na pokład samolotu + oświadczenie). Od 23.09.2020 Gwadelupa jest sklasyfikowana jako strefa maksymalnego alarmu, podczas gdy terytoria Martyniki i Saint-Martin zostały sklasyfikowane jako strefy alarmowe. Należy jednak zaznaczyć, że liczba jachtów oferowanych armatorów na Gwadelupie jest znacząco mniejsza niż na Martynice (dużo mniejszy wybór).
 

Lot na Brytyjskie Wyspy Dziewicze (BVI)

BVI pozostają obecnie całkowicie zamknięte dla ruchu turystycznego.
 
Żeglowanie na Karaibach

Wróćmy więc na Martynikę! Prawda jest taka, że żeglarze przylatujący na Martynikę najczęściej spędzają na miejscu mniej niż 7 dni - po prostu płyną na inne wyspy. Czy to jest rozwiązanie, aby uniknąć drugiego testu po 7 dniach pobyt na Martynice? I tak i nie. Martynika jest wyspą położoną “na środku” Karaibów, dlatego najczęściej płynie się na północ lub na południe. Realizując trasę na północ “normalnie” odwiedzamy Dominikę oraz Gwadelupę, ale obecnie nie mamy możliwości zatrzymać się ani na Dominice (wiążę się to z koniecznością przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR nie strszego niż 72 godziny oraz 5 dniową kwarantanną), ani na Gwadelupie (może tam wpłynąć jedynie prywatnym jachtem bezpośrednio z innej francuskiej wyspy). Decydując się na trasę południową odwiedzamy najczęściej Santa Lucię oraz Saint Vincent i Grenadyny. Obecnie żeglarze przybywający na Santa Lucię zostaną objęci 14 dniową kwarantanną, natomiast dopływając do wybrzeży Saint Vincent i Grenadyny musimy przedstawić negatywny wynik testu PCR na COVID-19. Wracając na Martynikę (po wizycie w Saint Vincent i Grenadyny) będziemy ponownie zobligowani do przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR przeprowadzonego w ciągu 72 godzin. W praktyce zrealizowanie trasy Martynika - Saint Vincent i Grenadyny - Martynika oznacza wykonanie minimum 3 testów. Podsumowując wszystko co powyżej obecnie możemy zarekomendować jedynie trasę wzdłuż wybrzeża Martyniki

Trasa wzdłuż wybrzeża Martyniki - 10 dni

 • Dzień 1: Przylot na Martynikę późnym popołudniem; nocleg na jachcie w marinie Le Marin, możliwość zrobienia zakupów online: www.appro-zagaya.fr 
 • Dzień 2: Rano czeka nas procedura technicznego przejęcia jachtu i możemy płynąć. 3 godziny rejsu w kierunku Grande Anse d'Arlet (obowiązkowa boja), gdzie możemy spędzić dzień na ładnej plaży i zjeść na lądzie obiad.
 • Dzień 3: Wcześnie rano wypływamy do St. Pierre, 4 godziny rejsu, zwiedzanie miasta i muzeum związanego z eksplozją wulkanu Montagne Pelée w 1902 roku. Możemy tutaj zorganizować nurkowanie głębinowe i odkryć wraki statków.
 • Dzień 4: Kontynuujemy rejs na północ, odkrywając czarne plaże, takie jak Anse Couleuvre obok wyspy La Perle. W tym miejscu możemy zorganizować nurkowanie z rurką.
 • Na nocleg polecamy popłynąć do  Schoelcher (3h rejsu).
 • Dzień 5: Rankiem kierujemy się do Fort-de-France i cumujemy w Baie des Flamands. Warto odwiedzić Fort St-Louis, rynek, katedra zbudowana w 1850 roku.
 • Dzień 6: Jeśli macie jacht bez odsalarki, warto udać się następnego ranka do przystani Etang Z’Abricots w celu uzupełnienia wody, a następnie popłynąć przez zatokę w kierunku Anse Mitan lub Trois Ilets w pobliżu Pointe du Bout. Doskonałym pomysłem na wieczór jest odwiedzenie jednej z restauracji znajdujących się na brzegu, aby delektować się wspaniałą karaibską kuchnią. 
 • Dzień 7: Ten dzień możecie spędzić w pięknej zatoczce Anses d'Arlets kąpiąc się z żółwiami, potem popłynąć do Anse Noir, gdzie jest mała plaża pokryta czarnym wulkanicznym piaskiem, a po południu zakotwiczyć na noc w Anse Chaudière.
 • Dzień 8:- Opływamy dookoła najsłynniejszą skałę Martyniki: Rocher du Diamant (2h rejsu). Po podziwianiu tej skały warto wrócić na wybrzeże do Marigot of Diamant lub Anse Céron, aby zakotwiczyć tu na noc, ale uważajcie na mielizny! Entuzjaści nurkowania powinni skontaktować się z lokalnym klubem w celu zorganizowania nurkowania wokół Rocher du Diamant.
 • Dzień 9: Kolejnego ranka płyniemy z powrotem na południowy wschód od Martyniki z przystankiem na cały dzień w Pointe Borgnese, wieczorem kotwiczymy przed St-Anne.
 • Dzień 10: Rejs dobiega końca: kierunek marina Le Marin z przystankiem przy stacji paliw. 

 

 

To prawda, że na ten moment nie mamy możliwości beztrosko i swobodnie żeglować po Karaibach jakie znamy. To wielka szkoda, my Karaiby wprost uwielbiamy i wracamy tam z uśmiechem na twarzy co roku. Czy może być coś lepszego niż kąpiel w ciepłym morzu, gdzie woda ma turkusowy kolor a na plaży czekają na nas pyszne drinki, homary i muzyka, gdy w Polsce mamy aurę typową dla listopada, stycznia bądź lutego? No cóż! W tym roku pozostaje nam najprawdopodobniej odkrywać Karaiby w okrojonej wersji. Chyba, że coś się zmieni, wtedy będziemy Was na bieżąco informować :) To co możemy zrobić już teraz to podzielić się naszymi filmikami z Karaibów z poprzednich lat i trzymać kciuki za rejsy na Karaibach w kolejnych latach.

 

 

Dokładamy wszelkich starań, aby informacje umieszczone powyżej były aktualne i poprawne. Jeśli dostrzeżesz jakikolwiek błąd, albo nieaktualną informację prosimy o przesłanie uwag na adres: info@globtourist.com

Źródła:

 • https://www.noonsite.com/news/novel-coronavirus-2019-ncov-special-procedures-being-introduced-in-ports-of-entry-worldwide/
 • https://www.onecaribbean.org/resources/coronavirus/
 • https://discoverdominica.com/en/travel-advisory-for-dominica
 • https://dominica.gov.dm/
 • http://www.martinique.gouv.fr/Politiques-publiques/Environnement-sante-publique/Sante/Informations-COVID-19/Les-transports/COVID-19-Deplacements-en-provenance-et-a-destination-de-la-Martinique-attestations
 • http://www.guadeloupe.gouv.fr/Politiques-publiques/Risques-naturels-technologiques-et-sanitaires/Securite-sanitaire/Informations-coronavirus/Les-transports/Covid-19-les-conditions-d-entree-par-voie-aerienne-et-maritime-en-Guadeloupe
 • https://www.stlucia.org/en/covid-19/
 • http://health.gov.vc/health/images/PDF/stories/01_10_2020-1.pdf
 • https://pl.ambafrance.org/-Wersja-polska-
 • https://www.gov.pl/web/francja/koronawirus---informacje-dla-podrozujacych-z-i-przez-francje
 • https://www.puregrenada.com/travel-advisory/
 • https://covid19.gov.gd/