Blog

Kiedy żegluje się na Seszelach

12-10-2018
Seszele to rejon, w którym sezon żeglarski trwa przez 12 miesięcy w roku. W rejonie tym nie występują ani huragany ani cyklony. Coś jednak musi wyznaczać chociażby różne ceny czarterów w poszczególnych okresach. Otóż na Seszelach sezonowość dyktuje obfitość opadów.

Łowienie ryb na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych

21-09-2018
Brytyjskie Wyspy Dziewicze leżą w basenie Morza Karaibskiego, na wschód od Portoryko. Najbardziej znane wyspy archipelagu to Tortola o powierzchni 54 km², Anegada 39 km², Virgin Gorda 21 km²i Jost van Dyke 8 km². Jest to obszar idealny do uprawiania żeglarstwa, obfitujący w piaszczyste plaże oraz liczne kotwicowiska.
Życie na jachcie niesie za sobą wiele atrakcji i korzyści. Jedną z nich jest możliwość przygotowania posiłków ze świeżo złowionej ryby. Ale czy wszędzie może je łowić ?

Karaiby Martynika – marina Le Marin

07-09-2018
Żeglarzy z Polski możemy spotkać na całym świecie. Jeszcze do niedawna tak odległe i niedostępne wydawały się akweny za oceanem, dzisiaj żeglując na Karaibach czy Seszelach bardzo często możemy spotkać naszych rodaków.
Niezaprzeczalnie najbardziej popularnym kierunkiem rejsów zimowych są Karaiby. Karaiby to raj dla żeglarzy. Kiedy u nas panuje zima, po 9 godzinach lotu przez Atlantyk lądujemy w innej rzeczywistości.

Punta Ala - tu rozpocznij żeglarską przygodę w Toskanii

03-08-2018
Planujesz odwiedzić Toskanię ? Najlepszym sposobem na poznanie najciekawszych miejsc są oczywiście wakacje na jachcie.

Porto Cristo - malowniczy port na Majorce

23-07-2018
Czarterując jacht na Majorce, wcale nie musimy opuszczać wyspy, aby mieć zapewnione atrakcje na tygodniowy rejs. Jest tam tyle wspaniałych miejsc wartych odwiedzenia, że nawet 7 dni wydaje się być mało.

Cabrera Park Narodowy - jak uzyskać pozwolenie

13-07-2018
W odległości około 8 mil morskich na południe od Majorki znajduje się Park Narodowy Cabrera, który zachwyca odwiedzających bogactwem lokalnej flory i fauny. Archipelag Cabrera uzyskał miano Parku Narodowego w 1991 roku. Największą wyspą w archipelagu jest Cabrera, mająca powierzchnię 17 km2, zamieszkuje ją zaledwie 50 osób.

Park Narodowy Kornati - ceny w sezonie 2018

06-07-2018
Położony w Dalmacji środkowej, liczący około 87 wysp i wysepek Narodowy Park Kornati każdego roku przyciąga tysiące żeglarzy. Czy wiecie, że na stałe zamieszkuje go 7 osób ? Nazwa parku pochodzi od największej z wysp Kornat, którą miejscowi nazywaną Kurnat.
Wody Parku Narodowego Kornati, charakteryzują się przejrzystą wodą. To doskonały rejon do rodzinnego żeglowania. Jest on na tyle rozległy, że możemy spokojnie znaleźć tu zaciszne miejsce do zakotwiczenia.

Rajskie wyspy Seszeli: Curieuse i St. Pierre

29-06-2018
Curieuse 04°16.96'S 55°43.33'E jest niewielką granitową wyspą intensywnie porośniętą tropikalną roślinnością. Jej długość to ok. 4 kilometry, a całkowita powierzchnia to niespełna 3 kilometry kwadratowe. Jej najwyższe szczyty wznoszą się na wysokość niewiele ponad 170 metrów. Wyspa oferuje dwa atrakcyjne kotwicowiska: Anse St Jose 04°17.45'S 55°43.51'E oraz Laraie Bay 04°17.20'S 55°44.00'E.

A może by tak wybrać się na wakacje … na barkę ?

22-06-2018
Wakacje na barce to doskonały sposób na spędzenie czasu na łonie natury. To wakacje będące w symbiozie z naturą i otaczającym nas środowiskiem.
Aby wyczarterować barkę nie trzeba posiadać żadnego patentu.

Odprawa jachtu Chorwacja - Czarnogóra

15-06-2018
Coraz częściej czarterując jacht z Chorwacji południowej żeglarze wybierają czarter jachtu z możliwością popłynięcia do Czarnogóry.
Przed rezerwacją jachtu, należy sprawdzić, czy posiada on możliwość pływania w Czarnogórze, czyli czy zakres ubezpieczenia i armator jachtu pozwalają na wypłynięcie swoim jachtem z Chorwacji do Czarnogóry.

Nurkowanie w Chorwacji

08-06-2018
Wszystkim osobom wybierającym się do Chorwacji, okres ten nierozłącznie kojarzy się z wypoczynkiem nad wodą (kąpiele w morzu, plażowanie, żeglowanie). Jednak coraz większa liczba turystów szuka dodatkowych form aktywności, do których zalicza się m.in. nurkowanie, czyli eksplorowanie terenów podmorskich.

Zarezerwuj miejsce w marinie kilkoma kliknięciami

25-05-2018
Wielu z Was zdarzyło się zapewne wpłynąć do portu i nie znaleźć wolnego miejsca po parkowania. Wielu z Was skracało sobie zapewne dzień na morzu, aby wcześniej wpłynąć do portu tylko po to, aby mieć zagwarantowane miejsce przy kei. Sytuacja jest zwłaszcza uciążliwa w najbardziej popularnej i najbardziej zatłoczonej Chorwacji.

Co powinieneś wiedzieć o żeglowaniu w Chorwacji ?

11-05-2018
Bezpieczeństwo na morzu
Za bezpieczeństwo jachtu odpowiadają przede wszystkim załoga i skiper, ale powinieneś wiedzieć, że straż przybrzeżna i służby ratunkowe są dostępne, kiedy tylko przydarzy się wypadek czy inna niebezpieczna sytuacja. Straż przybrzeżna, kapitanat portu, policja i marynarka wojenna posiadają specjalnie zaprojektowane jednostki, a także samoloty i helikoptery, które mogą zostać włączone do akcji ratunkowej lub poszukiwawczej. Liczba jednostek przystosowanych do niesienia pomocy ciągle wzrasta. Poszukiwania są koordynowane przez Morskie Centrum Koordynacji Ratunkowej w Rijece, które działa całą dobę.

Co zabrać na rejs ?

27-04-2018
Odpowiadamy na jedno z podstawowych pytań: Co zabrać na rejs?

Dokumenty niezbędne do podróży oraz ubezpieczenie
W zależności dokąd się wybieramy musimy pamiętać o zabraniu odpowiedniego dokumentu. Podróżując w ramach Unii Europejskiej wystarczy nam ważny dowód osobisty. Podróżując poza granice Unii niezbędny jest paszport. Warto sprawdzić jaki jest wymóg formalny pod względem ważności dokumentu, często bowiem wymagany jest 6-cio miesięczny okres ważności. Poza paszportem upewnijcie się, czy kraj docelowy Waszej podróży nie wymaga wizy. W niektórych krajach wizę można uzyskać po wylądowaniu w danym kraju, ale sporo wiz należy zorganizować w ambasadzie danego kraju jeszcze w Polsce jak np. wizę na Kubę czy do Stanów Zjednoczonych.

Ceny w Chorwacji | 2018

20-04-2018
Majówką oficjalnie otwieramy sezon zarówno żeglarski jak i autokarowy w Chorwacji. Specjalnie dla osób wybierających się na wakacje do Chorwacji sprawdziliśmy ceny produktów żywnościowym. Poniżej zamieszczamy listę. Lista została opracowana w oparciu o ceny produktów w sklepach Konzum - największej chorwackiej siesi supermarketów. Sieć Konzum posiada około 700 sklepów na terenie Chorwacji, Bośni i Hercegowiny i Serbii. Pamiętajcie jednak, że ceny w lokalnych sklepikach będą wyższe.

Warunki pogodowe na Adriatyku

13-04-2018
W Chorwacji występują dwie strefy klimatyczne. W północno-wschodniej części kraju przeważa umiarkowany klimat kontynentalny, podobny do tego, jaki występuje w Polsce, ale o kilka stopni cieplejszy. Na wybrzeżu panuje łagodny klimat śródziemnomorski z dużą ilością dni słonecznych, średnia temperatura latem wynosi 30°C. W sezonie letnim, który trwa od maja do października, właściwie nie zdarza się nieładna pogoda, a różnice temperatur pomiędzy dniem a nocą są niewielkie. Klimat całego wybrzeża jest porównywalny. Północna część nie różni się zbytnio od południowej, jeśli chodzi o opady. Oczywiście Dalmacja, jako bardziej wysunięta na południe, jest nieco cieplejsza. W Dubrowniku od połowy czerwca do połowy września słońce świeci przez około 10 godzin dziennie.

Wodospady na rzece Krka

30-03-2018
Podczas pobytu w Chorwacji, obowiązkowym punktem są Wodospady na rzece Krka. Park usytuowany jest w środkowej Dalmacji w Chorwacji, niedaleko miasta Šibenik. Terytorium parku wraz ze swymi jeziorami i wodospadami jest jednym z najbardziej znanych miejsc Chorwacji i niestety w sezonie bardzo zatłoczonym. Cały park zajmuje powierzchnię 109 km2, wyróżniają go liczne wodospady - 9 km wzdłuż rzeki od Kninu jest wysoki na 20m wodospad Biluszicz, następnie 15m Brijan, 52m Manojlovac i 25m wysoki Roski Slap. Koryto rzeki rozszerza się do jeziora Visovac, a największy wodospad, wysoki na 46 m Skrandinski buk, został wytworzony na zbiegu Krki z dopływem Cikola.

Baza noclegowa w Chorwacji

20-03-2018
W ostatnich latach Chorwacja stała się bardzo popularnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów. A wszystko w dużej mierze dzięki stabilnej i atrakcyjnej pogodzie, a także czystej i ciepłej wodzie, idealnie nadającej się do wakacyjnych kąpieli.
Z powodu dużego zainteresowania turystów tym rejonem, Chorwacja zaczęła inwestować w rozbudowę oraz ulepszenie bazy noclegowej. Turyści mają aktualnie do wyboru szeroką gamę kwater prywatnych, wśród których znajdą luksusowe apartamenty, studia, pokoje gościnne, a także domki letniskowe dla mniej wymagających. Doskonałe miejsca noclegowe można znaleźć praktycznie w każdym zakątku Chorwacji, zaczynając od apartamentów w centrach głównych miast, poprzez studia w kameralnych i klimatycznych miasteczkach, kończąc na prywatnych domkach letniskowych położonych przy samej plaży.

Jak dobrze zaplanować rejs w Chorwacji cz. 2.

16-03-2018
Plan rejsu
Jeśli żeglujesz po raz pierwszy w Chorwacji i nie masz zbyt dużego doświadczenia w pływaniu po morzu, nie należy zakładać zbyt ambitnej trasy rejsu. Wody Chorwacji są przyjaznym miejscem dla początkującego żeglarza morskiego ze względu na niewielkie odległości między portami i dużą ilość dobrze osłoniętych zatok. Pamiętajmy jednak, że brzegi są skaliste i każdy błąd może nas wiele kosztować. Dobrym pomysłem na pierwszy raz jest wyczarterowanie jachtu ze skipperem, który posiada udokumentowane umiejętności żeglarskie i doskonałą znajomością akwenu. Dzięki temu mamy zapewnionego doświadczonego kapitana i gwarancję odwiedzenia najciekawszych miejsc.

Jak dobrze zaplanować rejs w Chorwacji cz. 1.

09-03-2018
Dlaczego Chorwacja?
Chorwacka część Adriatyku jest idealnym rejonem do odbycia rejsu. Dzięki klimatowi śródziemnomorskiemu sezon żeglarski trwa tutaj siedem miesięcy i właściwie nie zdarzają się w tym okresie długotrwałe załamania pogody. Ciekawa linia brzegowa oraz 1185 wysp i wysepek z wieloma urokliwymi portami i zatokami gwarantują wspaniałe wakacje pod żaglami. Ze względu na niewielkie odległości między portami oraz dużą ilość miejsc zapewniających bezpieczne schronienie jest to wymarzony akwen na pierwsze morskie rejsy. To właśnie w Chorwacji znajdziemy najwięcej firm czarterowych.
W nastrojowych tawernach możemy zapoznać się z miejscową kuchnią, która zadowoli nawet najbardziej wymagających smakoszy. Doskonale przejrzysta woda sprawia, że odwiedzanie świata podwodnego pozostawia niezapomniane wrażenia.

Kuchnia chorwacka

02-03-2018
Poznawanie nowego rejonu to nie tylko odwiedziny w atrakcyjnych portach i zatokach. Ważnym elementem każdej wyprawy powinno być zapoznanie się z lokalną kuchnią oraz miejscowymi trunkami, dlatego gorąco zachęcam do odwiedzin lokalnych restauracji, barów i konob. W Chorwacji określenie konoba oznacza coś w rodzaju gospody lub tawerny. Kuchnia chorwacka jest bardzo różnorodna, a o bogactwie jej smaków przesądziła przede wszystkim barwna historia tego państwa. Na tym niewielkim terytorium od wieków ścierały się interesy mocarstw europejskich i azjatyckich. Nic więc dziwnego, że w tutejszym jadłospisie znajdziemy potrawy wywodzące się z państw ościennych.

7 dniowa trasa rejsu na Wyspy Liparyjskie

23-02-2018
Sycylia – wyspa słońca, największa wyspa Morza Śródziemnego położona na Morzu Tyrreńskim, zamieszkała przez około 5 milionów mieszkańców. Wyspa ma bardzo ciekawe wybrzeże, prze co jest także popularna wśród żeglarzy.
Niewątpliwie największą rzeszę żeglarzy przyciągają Wyspy Liparyjskie ( dawniej zwane Eolskimi ). Jest to grupa 7 głównych wysp i 10 mniejszych wysepek pochodzenia wulkanicznego położona na północ od Sycylii. Poniżej przedstawiamy proponowana trasę rejsu 7 dniowego po Wyspach Liparyjskich.

Relacja z rejsu po Morzu Jońskim

16-02-2018
Poniżej opisany jest rejs, który odbył się w Grecji na Morzu Jońskim. Ze szczegółami kolejnego rejsu w tym regionie można zapoznać sie TUTAJ.
Ze względu na rozbieżności w pisowni nazw odwiedzanych miejsc podaję w tekście również współrzędne geograficzne.

Jak dostać się na wyspę Brać, Hvar, Korcula i Vis ?

09-02-2018
Wybierając wypoczynek w Chorwacji, należy pamiętać o tym, że sporo atrakcji, zabytków oraz pięknych zatoczek znajdziemy na wyspach. Chorwackie wyspy od lat są uwielbiane przez Polaków i przyciągają wielu turystów.
Linia brzegowa Chorwacji to prawie 6 000 tysięcy kilometrów, z czego na wyspy przypada około 4 000 km.
Na wyspach nie ma lotnisk, więc aby się na nie dostać należy skorzystać z połączeń promowych.
Poniżej przedstawiamy wskazówki jak dostać się na wyspę Brać, Hvar, Korcula oraz Vis.

Jak dostać się do Chorwacji

02-02-2018
O tym jaki środek komunikacji wybierzemy decyduje wiele czynników takich jak: cena, czas przejazdu, komfort podróżowania, czy chociażby fakt czy wyjeżdzamy w pojedynkę czy w liczniejszej grupie.

Jak wymieniać pieniądze na Karaibach

26-01-2018
Większość karaibskich państw używa tej samej waluty. Jest nią dolar wschodnio karaibski ( oficjalny skrót XCD). Państwa, które używają tej waluty to: Antigua i Barbuda, Dominika, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Grenada.

Marina Alimos Kalamaki w Atenach, jak tam dotrzeć. Praktyczne informacje

19-01-2018
Jak dostać się do Aten ?
Najprostszym i najwygodniejszym sposobem podróżowania do Aten z pewnością jest samolot. Główny port lotniczy Ateny Elefteriosa Wenizelosa oddalony jest od głównej mariny Alimos Kalamaki o około 35 km.

Żeglowanie na Karaibach

12-01-2018
O Karaibach w skrócie
Najlepszym okresem do żeglowania na Karaibach są miesiące od listopada do maja. To właśnie wtedy najczęściej się tam wybieramy tęskniąc za słońcem i ciepłym powietrzem. Wtedy też Karaiby są najbardziej przyjazne żeglarzom. Poza tym okresem istnieje możliwość pojawienia się huraganów. Wybierając się na Karaiby w okresie zimowym należy nastawić się na to, że napotkamy tropikalne deszcze, w okresie tym zdarzają się one bardzo często, niemniej jednak stanowią przyjemne ochłodzenie i nie są uciążliwe, gdyż nie trwają długo. Na Karaibach wieją stałe wiatry – pasaty, które miały wpływ na osiedlenie się ludności po zachodnich stronach wysp. To właśnie po zawietrznej stronie wysp znajdziecie najwięcej bezpiecznych kotwicowisk.

Internet na Karaibach – praktyczne informacje jak z niego korzystać

05-01-2018
Na Karaibach bardo wiele barów, kawiarni i restauracji oferuje bezpłatny dostęp do Internetu poprzez WI-FI i dlatego nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniego lokalu. Korzystanie z takiego dostępu obarczone jest pewnymi niedogodnościami: połączeni jesteśmy z siecią jedynie wówczas, gdy przebywamy w lokalu, prędkość transmisji często jest niezadawalająca, szczególnie jeśli nie wymaga ona hasła i miejsce jest oblegane przez spragnionych połączenia ze światem social media turystów.

Majówka 2018 inna niż wszystkie!

03-01-2018
Jeżeli wśród Twoich postanowień noworocznych znajduje się punkt o spędzeniu niezapomnianego urlopu, już teraz powinieneś zacząć zastanawiać się nad jego realizacją. Nie musisz czekać do wakacji, ponieważ równie dobrą okazją do zafundowania sobie odpoczynku jest majówka.

Rajska wyspa Hvar w Chorwacji

03-01-2018
Najdłuższą i czwartą co do wielkości wyspą na Morzu Adriatyckim jest Hvar mający aż 68,2 km długości. Hvar znany jest szczególnie ze swojej pięknej pogody (aż 2724 słoneczne godziny w roku!), wspaniałych win, turkusowych wód, wspinaczki, letnich przyjęć i eleganckich hoteli.

Sail & ski – czyli nowy wymiar czarteru jachtów w Norwegii

02-01-2018
Co ma ze sobą wspólnego żeglowanie i jeżdżenie na nartach? Dla wielu z nas jest to połączenie totalnie abstrakcyjne. Nic dziwnego – nie licząc pojedynczych wyjątków, to miejsca w Polsce gdzie można jeździć na nartach oddalone są od tych, w których można żeglować o jakieś 700 kilometrów...

Góry Velebit – dziewiczy zakątek Chorwacji

02-01-2018
Forma wybrzeża Chorwacji jest niesamowicie zróżnicowana. Urokliwe zatoczki, rajskie wyspy, piękne plaże i... wspaniałe górskie szczyty. Chorwacja nieustannie nas zaskakuje! Jedno z piękniejszych pasm górskich rozciąga się wzdłuż wybrzeża północno-dalmatyńskiego – mowa o górach Velebit.

Żeglowanie po Morzu Jońskim

28-11-2017
Już nie tylko Cyklady i Zatoka Sarońska, coraz częściej żeglarze wybierają rejon Morza Jońskiego. Gdzie tam się żegluje ?
Poczytajcie o tym, gdzie wyczarterować jacht na Morzu Jońskim oraz jak tam się dostać.
Te i inne praktyczne informacje znajdziecie w naszym nowym wpisie.

Nowy katamaran Lagoon 40 – klasa A wśród dwukadłubowych jachtów!

23-11-2017
Najnowszy model katamaranu od marki Lagoon pływa od niedawna po wodach na całym świecie, a już podbija serca wszystkich miłośników morskiej (i nie tylko) przygody. Nic dziwnego! To stylowy i niezwykle wygodny katamaran, który zachwyca nowoczesnym wyglądem, a zdobywanie nim nowych wód to prawdziwa przyjemność!

Coraz bliżej święta!

23-11-2017
Od Świąt Bożego Narodzenia dzieli nas miesiąc. Nawet nie zauważymy kiedy, a do świąt będziemy odliczać już tylko dwa tygodnie, tydzień i pojedyncze dni… Czy przygotowaliście już prezenty dla swojej rodziny i przyjaciół? Jeśli jeszcze zwlekacie z jego kupnem lub w ogóle nie macie pomysłu, co włożyć pod choinkę, podpowiadamy: sprawcie swoim najbliższym gwiazdkę z nieba!

Rejs po Polinezji Francuskiej – rajski zakątek na ziemi

18-10-2017
Nasz rejs po wyspach Polinezji Francuskiej zaplanowaliśmy na przełomie lutego i marca. Gdy u nas wszyscy są zmęczeni zimą, brakiem słońca i niskimi temperaturami, na Polinezji Francuskiej panuje idealna pogoda do uprawiania sportów wodnych. Z Warszawy polecieliśmy do Moskwy, następnie do Los Angeles, później na Tahiti i wreszcie na wyspę Raiatea, gdzie czekał na nas katamaran.

Martynika – raj dla turystów

15-09-2017
Jedna z częściej odwiedzanych przez turystów Wysp Karaibskich, która do zaoferowania ma zdecydowanie więcej, niż piękne plaże z białym piaskiem. Nasza morska przygoda po wodach Morza Karaibskiego zaczyna się właśnie tutaj.

Mayreau – Wyspy Karaibskie w kameralnej odsłonie

15-09-2017
Tę najmniejszą, zasiedloną wyspę należącą do Grenadyn, zamieszkuje zaledwie 250 osób. Mieszkańcy przygotowując się na przybycie turystów, rozkładają swoje stragany z pamiątkami. Na całej wyspie są jedynie dwa samochody, a jednak aby ułatwić turystom przedostanie się z portu w głąb wyspy, utwardzili w tym celu 200 metrów bitej drogi.

Saint Lucia – karaibska wyspa pełna atrakcji turystycznych

15-09-2017
Znakiem rozpoznawczym tej niewielkiej, ale popularnej wyspy karaibskiej są dwa wulkany Petit Piton i Gros Piton, które z daleka witają turystów. Taki zapierający dech w piersiach widok jest zapowiedzią, wręcz obietnicą cudownie spędzonego czasu na Wyspach Karaibskich.

Hydra – grecka wyspa inna niż wszystkie

07-09-2017
Greckie wyspy są jednym z popularniejszych kierunków wybieranych przez Polaków na wakacyjne podróże. Nic dziwnego! Kochamy śródziemnomorski klimat i kuchnię basenu Morza Śródziemnego, spokój bijący od wypoczywających Greków oraz starożytne zabytki. Jeśli jednak zwiedziłeś większość znanych w tym regionie kurortów turystycznych, a nie lubisz wracać w te same miejsca, zapraszamy Cię na wyspę Hydra.