Blog

Co z żeglowaniem na Karaibach?

20-12-2021
Karaiby to jeden z najpopularniejszych kierunków jakie wybieramy na jesienno - zimowe rejsy. My Karaiby wprost uwielbiamy i wracamy tam z uśmiechem na twarzy co roku. Czy może być coś lepszego niż kąpiel w ciepłym morzu, gdzie woda ma turkusowy kolor a na plaży czekają na nas pyszne drinki, homary i muzyka reggae. W okresie 22.11 - 14.12.2021 zorganizowaliśmy dwa rejsy z Martyniki.

Kalendarz żeglarski

25-11-2021
Prezentujemy nasz własny kalendarz dla miłośników żeglarstwa - 12 pięknych zdjęć z naszych rejsów w Chorwacji, Grecji, we Włoszech i na Karaibach.

Formularz Enter Croatia - jak wypełnić?

07-06-2021
Podobnie jak w zeszłym roku również w 2021 osoby podróżujące do Chorwacji drogą lądową są zobowiązane dokonać stosownego zgłoszenia. Można to zrobić bezpośrednio na przejściu granicznym lub online, na stronie internetowej Enter Croatia. Zdecydowanie polecamy drugie rozwiązanie - zgłoszenia można dokonać na spokojnie w domu, oszczędzając czas w trakcie podróży.

Karnet na Czarter Jachtu!

27-05-2021
Brzmi niewiarygodnie? Ale to prawda! Firma Dream Yacht Charter przygotowała ofertę specjalną dla osób, które regularnie żeglują. Decydując się na Sail Pass możesz zaoszczędzić ponad 50%!

Wodospady na rzece Krka

30-03-2021
Zbliża się czas wakacji 2021. Mamy nadzieję (prawie pewność), że w letnich miesiąca będziemy mogli jak dawniej podróżować do Chorwacji i wielu innych pięknych krajów. Chorwacja osobom przybywającym do tego ciekawego bałkańskiego kraju ma do zaoferowania wiele atrakcji. Jedną z nich są wodospady na rzece Krka. Godziny otwarcia, regulamin i ceny dosyć często zmieniają się. Dlatego zebraliśmy kilka aktualnych informacji dotyczących tego wartego odwiedzenia miejsca.

Wybrzeże Epirus

24-03-2021
Są tacy, którzy twierdzą, że rozpoczynając tygodniowy rejs na Korfu w marinie Gouvia można czas wypełnić odwiedzając atrakcyjne miejsc na Korfu, Paxos, Antipaxos, Wyspach Diapontia oraz wybrzeżu Epirus. Jest to dobry pomysł dla osób preferujących wersję rejsu, w której przepłyniecie setek mil nie jest najważniejszym celem. Ważniejsze jest beztroskie zaznawanie relaksu odrobina lenistwa i odpoczynek w ładnych miejscach. Morze Jońskie uznawane jest za bezpieczny akwen ponieważ rzadko wieją tu bardzo silne wiatry, a odległości pomiędzy miejscami schronienia nie są duże.

7 dni na jachcie? To nudne!

17-03-2021
Zastanawiasz się czy popłynąć w rejs? Z jednej strony kusi Cię przygoda na morzu, ale z drugiej strony nie wiesz, czy to dla Ciebie? Martwisz się, że będzie nudno, że na jachcie nie ma co robić i po dwóch dniach zwariujesz? Dać się zamknąć na łódce na 7 dni i jeszcze za to zapłacić?! Przecież to nie może być fajne… Nie będziemy się kłócić :) Wyjdźmy z założenia, że to prawda z jednym “ale”: ale najpierw przeczytaj co mamy do zaproponowania! Co można robić na jachcie? Oto kilka propozycji:

Paxos i Antipaxos

10-03-2021
Jeżeli zamierzasz żeglować po Morzu Jońskim zaplanuj trasę rejsu tak, aby koniecznie odwiedzić dwie sąsiadujące ze sobą małe wyspy: Paxos i Antipaxos. Wyspy są niewielkie, ale znajdziesz na nich malownicze porty, bezpieczne zatoki, ładne plaże oraz wysokie, niemal białe pionowe klify. Na Paxos zatrzymaj się w pięknym porcie Gaios, popłyń do Błękitnej Jaskini, zrób pamiątkowe zdjęcia przy łuku skalnym Tripitos. Na Antipaxos nie ma miejscowości, ale czeka tu na Ciebie wiele pięknych zatok, jedną z najatrakcyjniejszych jest Voutoumi. Lazurowe wody wokół Paxos i Antipaxos są krystaliczne czyste, dlatego podczas słonecznych greckich wakacji orzeźwiająca kąpiel bez wątpienia dostarczy przemiłych doznań.

Kuchnia turecka

03-03-2021
Kuchnia turecka - spuścizna bogatej kuchni Imperium Osmańskiego, uznawana za jedną z najlepszych i najbarwniejszych kuchni świata charakteryzuje się wyrafinowanymi kompozycjami mięsa, owoców morza, soczystych warzyw oraz orientalnych przypraw. Do dziś wpływ kultury tureckiej, a co za tym idzie, także i kuchni widoczny jest w wielu krajach bałkańskich, Bliskiego Wschodu oraz północnej części Afryki.

Wyspa Korfu

24-02-2021
Jedna z najbardziej znanych wysp Grecji położona jest zaledwie jedną milę morską od brzegów Albanii. Korfu swoją popularność wśród turystów zawdzięcza długim malowniczym piaszczystym plażom, dobrze rozwiniętej bazie hotelowej, licznym zabytkom oraz bez wątpienia wspaniałej pogodzie, która jest niemal gwarantowana. Ładna linia brzegowa bogata w liczne zatoki, groty oraz klify, które uznawane są za jedne z najładniejszych w Europie sprawiają, że miejsce to chętnie odwiedzane jest również przez żeglarzy. Międzynarodowe lotnisko, blisko położone piękne wyspy Morza Jońskiego oraz nowoczesna marina Gouvia z bogatą ofertą jachtów czarterowych powodują, że to właśnie z tej wyspy można rozpocząć wspaniałą żeglarską przygodę na Morzu Jońskim.

Parki narodowe i rezerwaty Seszeli

16-02-2021
Seszele nazywane są przez turystów rajem na ziemi i archipelagiem miłości. Nad białymi, piaszczystymi plażami, otoczonymi granitowymi głazami, górują porośnięte bujną roślinnością wzniesienia. Otaczający Seszele ocean skrywa tętniący życiem podwodny świat, obfitujący w piękne, kolorowe rafy. Nic dziwnego, że seszelskie plaże regularnie zajmują czołowe miejsca w rankingach najpiękniejszych plaż świata.

Wyspy Diapontia

10-02-2021
Na północny zachód od Korfu znajduje się zespół kilku greckich niewielkich skalistych wysp o nazwie Diapontia, nazywanymi też Diapontian lub Othonoi. Występuje również angielska nazwa Faraway Islands. Główne wyspy to Othoni, Erikoussa, Mathraki i Diaplo. Wyspy są słabo zaludnione, co może stanowić pewnego rodzaju atrakcję dla miłośników ucieczki przed turystyczny gwarem. Podczas złej pogody dobrymi schronieniami są Ammos na Othoni lub Porto Bay na Erikoussa. Przy silnych wiatrach południowy rozsądnie jest szukać schronienia na północnych brzegach Korfu znajdujących się w odległości zaledwie kilku mil morskich. Na tym małym akwenie znajdziemy mające swój urok zatoki oraz kilka klimatycznych niewielkich portów.

Parki narodowe Chorwacji

03-02-2021
Chorwacja to wyjątkowe miejsce, w którym wysokie, ośnieżone góry spotykają się z szmaragdem Adriatyku. Szerokie plaże, jeziora i lasy to coś, co przyciąga turystów z Polski jak magnes. Jednymi z najpiękniejszych atrakcji turystycznych w Chorwacji są znajdujące się tu parki narodowe.

8 mitów o żeglarstwie

27-01-2021
Dobrze rozumiemy, że pierwszy rejs na morzu może wywoływać stres, też przecież kiedyś zaczynaliśmy. Znamy wątpliwości przed pierwszym rejsem, stres przy bookowaniu i zdenerwowanie przed samym wyjazdem. To wszystko oczywiście z czasem minęło, skomplikowane emocje zostały zastąpione doświadczeniem i ogromną pasją do żeglarstwa.

Wyspy Liparyjskie - Filicudi i Alicudi

20-01-2021
Filicudi i Alicudi to dwie niewielkie skaliste wyspy Morza Śródziemnego położone na północ od Sycylii. Bez wątpienia zaletami Filicudi oraz Alicudi jest cisza i spokój. Obie wyspy uniknęły rozwoju masowej turystyki i dlatego są atrakcję dla miłośników ciszy i spokoju.

Choroba morska

13-01-2021
Wchodzimy na pokład, stawiamy żagle, wypływamy w rejs. Wiatr się wzmaga, fale są coraz wyższe. Jacht buja się już całkiem mocno – a my razem z nim. I nagle do całej akcji wkracza bohaterka większości opowieści żeglarskich. Choroba morska, bo o niej mowa, potrafi uprzykrzyć nawet najlepszy urlop pod żaglami. Jeśli jednak podczas rejsu wolimy raczej oglądać ryby niż pawie, koniecznie musimy wiedzieć, jak sobie z nią poradzić.

Wyspy Liparyjskie - Panarea i Stromboli

06-01-2021
Wyspy Liparyjskie nazywane również Eolskimi to grupa siedemnastu skalistych wulkanicznych wysp położonych na północ od Sycylii. Najdalej na północ są wysunięte Panarea i Stromboli. Panarea jest najmniejszą spośród siedmiu zamieszkałych Wysp Eolskich. Jest uznawana za najbardziej ekskluzywną wyspę, czasami nazywana jest małym Capri.

Kaucja i ubezpieczenie kaucji

12-12-2020
Czarter jachtu to spora odpowiedzialność, również finansowa. Jachty są drogie, te największę i najbardziej luksusowe warte są fortunę. Te najczęściej czarterowane, czyli ze średniej półki to również spory wydatek. Naturalną konsekwencją jest zatem ubezpieczanie jachtów przez właścicieli, podobnie jak ubezpieczamy inne wartościowe rzeczy, np. samochody czy mieszkania. Ale czarterując jacht musimy wpłacić kaucję. Czym jest kaucja przy czarterze i dlaczego samo ubezpieczenie nie wystarcza?

Wyspy Liparyjskie - Salina

03-12-2020
Salina przez Greków nazywana była Didyme co oznacza „bliźnięta”, jako że uformowana jest z dwóch bardzo podobnych do siebie wierzchołków wygasłych wulkanów Fossa delle Felci 963 m n.p.m. i Monte dei Porri 860 m n.p.m. połączonych doliną Valdichiesa. Ostatnia erupcja wulkanów miała miejsce około 13 tyś lat temu. Wyspa przypomina kształtem siodło.

BLACK FRIDAY 2021

23-11-2020
W tym roku BLACK FRIDAY to tak naprawdę BLACK WEEK, już od poniedziałku wielu armatorów przygotowało ciekawe oferty. Co ważne, w tym roku armatorzy walczą o klienta nie tylko ceną, ale również warunkami płatności i rezygnacji. Jest to oczywiście odpowiedź na wątpliwości żeglarzy w związku z ograniczeniami przez COVID-19. Sprawdź najlepsze promocje z rabatami do 35%

Autokarem do Chorwacji

20-11-2020
Daleka podróż autokarem zazwyczaj bywa męcząca ponieważ trwa dłużej niż innym środkiem transportu. Jest to fakt, z którym trudno dyskutować. Uwielbiam Chorwację, do tej pory udawało mi się każdego roku spędzić tam chociaż tydzień urlopu. Z racji pandemii, która dotknęła Europę i cały Świat znajomi, z którymi jeździliśmy samochodem zrezygnowali z podróży. Ja nie mogłam sobie wyobrazić lata bez pobytu w Chorwacji. Podróż samolotem w moim przypadku nie wchodzi w grę. Panicznie boję się latania. Oglądane z tatą w dzieciństwie odcinki „Katastrofy w przestworzach” jeszcze mocniej pogłębiły mój strach przez podniebną podróżą. Nie wsiądę do samolotu i koniec. Ale Chorwacji nie odpuszczę :)

8 pomysłów na rybę

05-11-2020
Szykując się na wakacje, generalnie myślimy o trzech rzeczach, jaka będzie pogoda, co ze sobą zabrać, i oczywiście co jeść tam dokąd się wybieramy. O ile kwestia pogody jest poza naszą kontrolą, o tyle dwie pozostałe jak najbardziej możemy zaplanować. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak skorzystać w pełni z kambuza, aby szybko i łatwo przygotować pyszne i nietuzinkowe dania z ryb.

Wyspy Liparyjskie - Lipari

29-10-2020
Lipari znajduje się w centralnej części Wysp Eolskich. Jest to największa, najbardziej zaludniona i najbardziej zindustrializowana z wysp archipelagu. Jej całkowita powierzchnia wynosi około 37,3 km². Ta wyspa oferuje miejsca do cumowania oraz piękne malownicze zatoki, które są opisane w tym wpisie.

Polska triumfuje w regatach Rolex Middle Sea Race

23-10-2020
21.10.2020 to dzień wielkiego sukcesu polskiego żeglarstwa. Jachty I LOVE POLAND, prowadzony przez Grzegorza Baranowskiego, oraz E1 prowadzony przez Zbigniewa Gutkowskiego wpłynęły jako pierwszy i drugi na metę regat Rolex Middle Sea Race w klasie jachtów jednokadłubowych. Serdecznie gratulujemy!

Żeglowanie z dziećmi

09-09-2020
Żeglarstwo to cudowna pasja i wspaniały sposób na spędzanie wakacji, ale czy dobrym pomysłem jest zabrać dzieci na jacht? Czy jest to bezpieczne? W jakim wieku dzieci mogą zacząć żeglować po morzu? Czy nie będą się nudzić? Takich i podobnych pytań w głowie rodziców jest wiele, ale nasza odpowiedź jest jedna: rejsy rodzinne to super pomysł na wspólne wakacje, są bezpieczne i fajne. Oczywiście, jak do każdego rejsu, także do rejsu z dziećmi trzeba się odpowiednio przygotować. Jeśli planujecie rodzinny wypoczynek na jachcie oto nasze wskazówki, które sprawią, że taki rejs będzie super przygodą dla Was i Waszych pociech :)

Wyspy Liparyjskie - Vulcano

13-07-2020
Vulcano jest najdalej wysuniętą na południe wyspą archipelagu Wysp Eolskich. Zarazem położoną najbliżej od Sycylii, pomiędzy brzegami obu wysp jest dystans zaledwie 15 mil.

Bezpieczne wakacje na jachcie

13-05-2020
Zapewne wielu z Was zastanawia się co z wakacjami 2020. Czy w tym roku nie odpoczniemy w pięknych miejscach? To, że rzeczywistość wokół nas się zmieniła, jest pewne. Dziś musimy chodzić w maseczkach, granice wielu krajów są zamknięte dla obcokrajowców, a wszystkie imprezy masowe w najbliższej przyszłości zostały odwołane. Ale czy tak będzie zawsze? Zdecydowanie nie! Świat już wraca do „normalności”, a podróże niedługo staną się możliwe. Nie oznacza to, że wirus przestanie istnieć. Jak zatem podróżować w czasach kiedy pojawiło się nowe zagrożenie? Czy powinniśmy rezygnować z wyjazdów? Czy od teraz pozostaje nam już tylko grill w ogródku? A co jeśli ktoś nie ma ogródka? Jako ludzie nadal potrzebujemy relaksu, a dla wielu z nas relaks i odpoczynek to podróże. Jak zatem podróżować? Dla nas odpowiedź jest prosta: wakacje na jachcie!

Seszele wiodą prym w odbudowie rafy koralowej

05-03-2020
Wakacje pod żaglami pozwalają nam zbliżyć się do natury. Nurkując pomiędzy bajecznie kolorowymi rafami, mamy możliwość lepiej poznać morską faunę i florę oraz ich otoczenie. W wielu miejscach na całym świecie różnorodność biologiczna w rafach koralowych i wokół nich jest ważnym elementem dla naszego wakacyjnego wypoczynku.

Koronawirus a czarter jachtu

05-03-2020
Koronawirus dotarł do Europy ! Ba, dotarł już nawet do Polski. Wzbudza wiele emocji i rodzi sporo obaw. Czy wyjazd na jacht jest zagrożony ? Czy wpłacone zaliczki za rezerwacje przepadną ?

Samolotem na rejs w Chorwacji

24-02-2020
Mówi się, że samolot to najszybszy i najwygodniejszy środek transportu. Ale czy to jest prawda jeśli wybieram się na rejs do Chorwacji? Z jednej strony przelot z Polski do Chorwacji trwa około dwóch godzin, to znacznie mniej niż przejazd samochodem lub autokarem, ale po drodze czeka nas szereg ograniczeń.

Wyspy Liparyjskie, czyli o żeglowaniu w krainie wulkanicznych stożków

17-02-2020
Wyspy Liparyjskie nazywane również Wyspami Eolskimi to siedemnaście (siedem większych i dziesięć małych) wysp pochodzenia wulkanicznego, położonych na Morzu Tyrreńskim, na północ od Sycylii. W tym oraz kilku kolejnych wpisach na naszym blogu chcemy zaprezentować ten ciekawy region. Komplet wpisów będzie mógł służyć jako żeglarski przewodnik.

Szczur lądowy na pokładzie, czyli mój pierwszy rejs na jachcie

07-02-2020
Jeżeli ktoś nie był jeszcze na rejsie jachtem i rozważa taki rodzaj wypoczynku lub interesuje go jak zniosłam pierwszy rejs i chorobę morską, serdecznie zapraszam do przeczytania mojego wpisu na bloga. Wczesnym latem miałam przyjemność uczestniczyć w swoim pierwszym w życiu rejsie na jachcie w Chorwacji. Rejs trwał 7 dni i na ten okres czasu moim mobilnym domem stał się zgrabny i zadbany Sun Oddysey 44i.

Sycylia - jak zorganizować transport z lotniska do mariny

03-02-2020
Decydując się rejs lub czarter jachtu na Sycylii powinniśmy przeanalizować jak zorganizować transport. W tym wpisie chętnie podzielimy się naszymi doświadczeniami w zakresie transportu z lotnisk do marin.

Pierwszy czarter jachtu w Chorwacji

22-01-2020
Jeśli nie czarterowałeś jachtu nigdy wcześniej, podpowiemy Ci jak to zrobić, abyś uzyskał najwyższy stopień satysfakcji zarówno z wybranego jachtu jak i uzyskanej ceny. Czartery jachtów to nasza specjalność, zajmujemy się tym już ponad 20 lat. Jeśli ma duże doświadczenie w czarterowaniu jachtów jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Tajski street food, czyli 5 dań których musisz spróbować

19-12-2019
Jedną z wielu fantastycznych zalet podróżowania po Tajlandii jest doskonała okazja do rozsmakowania się w tajskiej kuchni. Tajski street food jest bardzo znany na całym świecie i aby go skosztować nie trzeba daleko szukać. Na większości uliczek znajdziecie stoiska otwarte o każdej porze dnia i nocy. Na ulicach Bangkoku możecie zauważyć, że życie lokalnych mieszkańców koncentruje się wokół ulicznego jedzenia.

21 pomysłów na prezent dla żeglarza

06-12-2019
Mikołajki i Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami i pojawia się ten sam odwieczny problem...co kupić na prezent? Jeżeli ktoś z Twoich najbliższych należy do grona żeglarzy, mamy dla Ciebie kilka pomysłów na podarunek! Niezależnie od płci, wieku, bądź doświadczenia żeglarskiego, każdy prezent spełni swoją funkcję i wywoła uśmiech na twarzach obdarowanych. Oto nasza lista 21 pomysłów, które sprawią że podarujesz żeglarzowi radość.

Majówka 2020 inna niż wszystkie!

28-11-2019
W nadchodzącym 2020 roku koniecznie zadbaj o to, aby na Twojej liście postanowień noworocznych znalazł się również punkt o zasłużonym urlopie. Już teraz zaplanuj swoje wymarzone wczasy i pamiętaj, że nie musisz czekać aż do rozpoczęcia wakacji!

Miasto Zadar

18-11-2019
Zadar - położony u wybrzeży Adriatyku w północnej Dalmacji stanowi prawdziwy symbol chorwackiej kultury i tradycji. To zarazem jedno z piękniejszych miast Dalmacji. Pełen zabytków i atrakcji turystycznych liczący trzy tysiące lat jest fantastycznym miejscem na aktywny, a zarazem relaksujący wypoczynek, gwarantujący także ciekawe życie nocne. Zadar to miasto portowe. Port handlowy i rybacki, na północny-wschód od starego miasta uchodzi za bezpieczny i dobrze osłonięty przed wiatrami. Jest tu także przystań promowa oferująca połączenia z chorwackimi wyspami.

Bahamy - na północ od Marsh Harbour części II

15-11-2019
W tym wpisie kontynuujemy prezentację najatrakcyjniejszych miejsc, które warto odwiedzić żeglując na północ od Marsh Harbour.

Bahamy - na północ od Marsh Harbour część I

28-10-2019
W tym wpisie chcemy zaprezentować najatrakcyjniejsze miejsca, które warto odwiedzić żeglując na północ od Marsh Harbour.

Bahamy - na południe od Marsh Harbour

16-08-2019
W tym wpisie chcemy zaprezentować najatrakcyjniejsze miejsca, które warto odwiedzić żeglując na południe od Marsh Harbour.

Marsh Harbour - stolica jachtingu na Bahamach

08-08-2019
Państwo Bahamy leży w Środkowej Ameryce i składa się z około 700 wysp, z których zaledwie 26 jest zamieszkanych. Na jednej z takich wysp, położone jest miasto Marsh Harbour. Jest to drugie miasto, co do wielkości liczby mieszkańców, na wyspie Great Abaco i zarazem piąte na całych Bahamach.

Co warto wiedzieć o żeglowaniu na Wyspach Bahama

25-07-2019
Wprawdzie Archipelag Wysp Bahama znajduje się w obszarze legendarnego Trójkąta Bermudzkiego, ale jest to miejsce absolutnie bezpieczne i warte odwiedzenia. Doskonałe warunki do żeglugi i łagodny klimat to główne atrybuty tego miejsca.

Najlepsza trasa rejsu w Chorwacji? Trogir, Vis, Hvar, Brac

05-07-2019
Czarter jachtu w Chorwacji to świetny pomysł na wakacje. Żeglując po Adriatyku mamy możliwość odwiedzić miejsca, których turyści spędzający wakacje w apartamentach lub hotelach nie zobaczą, unikniemy też tłoku. Ale czarter jachtu to także ważne decyzje. Trzeba zdecydować gdzie wyczarterujemy łódkę i dokąd popłyniemy.

Samochodem do Chorwacji

09-06-2019
Chorwacja to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych krajów, do których Polacy jeżdżą na urlop. Wakacje w Chorwacji to świetny pomysł - kraj jest piękny, daje nam niemalże gwarancję dobrej pogody, śródziemnomorska kuchnia jest smaczna i zdrowa, a do tego do Chorwacji można… dotrzeć autem :) Oczywiście to nie jedyna metoda transportu do Chorwacji. Część osób decyduje się na samolot lub autokar do Chorwacji - my transportem do Chorwacji zajmujemy się od 20 lat, z nami wygodnie dotrzesz w dowolne miejsce w Chorwacji: do wyboru masz 20 przystanków.

Czego nie można przegapić na Karaibach ?

31-05-2019
Lobster, skorupiak, który żyje w niektórych częściach Morza Śródziemnego, a bardzo licznie zamieszkuje wybrzeże Oceanu Atlantyckiego i jest bardzo popularny na Karaibach. Będąc tam, nie sposób go nie spróbować. Najsmaczniejszy jest z grilla i jest obecnej największym kulinarnym hitem Karaibów.

Tajlandia – raj dla żeglarzy

30-04-2019
Tajlandia każdego roku przyciąga coraz więcej miłośników morskich przygód. Większość najatrakcyjniejszych regionów tego kraju położonych jest blisko morza, stąd jest to miejsce doskonałe dla żeglugi i zwiedzania. Tajlandia to także piękno natury – błękitne oraz przejrzyste wody, ciekawie ukształtowana linia brzegowa i setki wyjątkowych wysp. Dowiedz się, jakie są najpiękniejsze wyspy Tajlandii i dlaczego wyprawy morskie są w tym kraju tak wspaniałe. Zaplanuj rejs katamaranem lub jachtem, a z pewnością zechcesz zdecydować się na wakacje pod żaglami w tym azjatyckim kraju!

Jak zrobić dobre zdjęcia na wakacjach?

30-04-2019
Wyobraź sobie, że jedziesz na wakacje. Podziwiasz piękne widoki... Jednak z podróży nie przywozisz ani jednego dobrego zdjęcia! Niemożliwe, prawda? Niestety nie każda wykonana samodzielnie fotografia jest dla nas powodem do dumy. Źle wykadrowana budowla, ledwo widoczna sylwetka lub skrzywione ujęcie. Tak często wyglądają nasze pamiątkowe zdjęcia z wakacji. Często też z zazdrością przeglądamy przepiękne zdjęcia w internecie, zastanawiając się, "jak oni to robią?" Może więc warto wziąć swój aparat do ręki i bliżej przyjrzeć się dostępnym opcjom. Jak kadrować, czym jest balans bieli, jaki tryb do robienia zdjęć wybrać? Sprawdź odpowiedzi na te pytania i dowiedz się, jak zrobić piękne zdjęcia podczas swoich wakacyjnych podróży.

Podróż do Chorwacji – dlaczego warto pojechać autokarem?

30-04-2019
Leżąca nad Adriatykiem Chorwacja od lat stanowi popularny cel urlopowych podróży Polaków. Szczególnie odkąd w 2013 roku kraj ten przystąpił do Unii Europejskiej i można go odwiedzać, posługując się jedynie dowodem osobistym. Gwarantowana latem słoneczna pogoda, ciepłe morze (24-26°C), przepiękne zabytki i dobra kuchnia to atrybuty, dzięki którym Chorwacja jest atrakcyjnym miejscem na udane wakacje.

Uprawnienia żeglarza – sprawdź, jakie szkolenie musisz ukończyć

25-04-2019
Żeglarstwo pełnomorskie to pasja, która dostarcza wielu przeżyć na wodzie, a przy tym pozwala zwiedzać świat. Wystarczy dotrzeć samochodem, autokarem bądź samolotem do wybranego miejsca i wynająć jacht – a potem popłynąć gdzie dusza zapragnie. Trzeba natomiast spełnić dwa warunki: po pierwsze – umieć żeglować, aby móc poradzić sobie w różnych sytuacjach w porcie i na morzu, po drugie – posiadać odpowiednią dokumentację.

Ibiza, Majorka, Minorka – słoneczne Baleary na żeglarską przygodę

23-04-2019
Hiszpania kusi słoneczną pogodą przez cały rok, przyjaznymi mieszkańcami i pysznym jedzeniem. Jest to również kraj, który może poszczycić się pięknymi wyspami. Jednym z takich magicznych miejsc są Baleary – archipelag wysp położony w zachodniej części Morza Śródziemnego. Czym przyciągają słoneczne wyspy, takie jak Ibiza, Majorka i Minorka? Dlaczego Baleary to idealne miejsce na wakacje pod żaglami? Koniecznie dowiedz się więcej o malowniczych Balearach, a z pewnością skusisz się na czarter jachtów w Hiszpanii!

Wakacje pod żaglami – katamaran czy jacht jednokadłubowy?

15-04-2019
Znudził Ci się tradycyjny urlop wakacyjny w formie wylegiwania się na plaży? A może od dawna skrycie marzą Ci się rejsy morskie po tak pięknych zakątkach, jak Chorwacja, Baleary czy nawet Karaiby? Wszystko wskazuje na to, że czas na niezapomniane wakacje pod żaglami! Zanim jednak wybierzesz konkretną destynację, warto dowiedzieć się, jakie masz możliwości do wyboru i czym się one różnią. Lepiej wybrać się w morską podróż katamaranem czy może jachtem jednokadłubowym? Oto najważniejsze różnice między nimi!

Czy wiecie, że w Chorwacji jest marina dla naturystów ?

22-03-2019
Marina Valalta położona jest na półwyspie Istria niedaleko miejscowości Rovinj. Jest to pierwszy i zarazem jedyny port nad Adriatykiem przeznaczony dla naturystów.
Marina jest częścią rozległego kempingu wypoczynkowego przeznaczonego dla naturystów. Kemping Valalta został założony w 1960 roku i rozciąga się wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Czynny w sezonie letnim, oferuje łatwy dostęp do plaż o łącznej długości 4 km.

Trogir - idealna baza wypadowa na rejs w Środkowej Dalmacji

15-03-2019
Trogir to jedno z piękniejszych miast Chorwacji, położony w Dalmacji Środkowej przyciąga każdego, kto tylko wybiera się w ten rejon Chorwacji. Niezaprzeczalnie jedną z największych atrakcji miasta jest starówka, która potrafi zachwycić zarówno za dnia jak i nocą. Starówka w 1977 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Jak dostać się na Lefkas

06-02-2019
W ostatnich latach rejon Morza Jońskiego stał się bardzo popularnym rejonem odwiedzanym przez żeglarzy. Lefkas, znana także jako Leukada, także: Leukas, Lefkada jest idealnym miejscem, z którego w tygodniowy rejs można dopłynąć do Zakynthos i zobaczyć słynną zatokę wraku. Każdego roku poszerza się także oferta dostępnych tam jachtów.

4 przydatne ciekawostki o Tajlandii, które musisz znać, zanim polecisz na wakacje

29-01-2019
Wybierasz się na rejs do Tajlandii? Świetny wybór! To piękny, zaskakujący i niezwykle interesujący kraj, w którym na pewno nie będziesz się nudzić! Zanim jednak wybierzesz się w podróż swoich marzeń, poniżej przedstawiamy 4 przydatne ciekawostki o Tajlandii, z którymi koniecznie musisz się zapoznać.

6 powodów, dla których warto odwiedzić Malediwy

28-01-2019
Malediwy to zabytki, atrakcje, doskonała kuchnia, wyjątkowa kultura. Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy wybrać się na Malediwy, albo planujesz podróż i szukasz inspiracji w kwestii tego, co możesz zrobić na Malediwach - podpowiadamy!

TOP 10 greckich potraw, których musisz spróbować!

25-01-2019
Kuchnia grecka to przede wszystkim długa, sięgająca starożytności tradycja oraz liczne wpływy innych kuchni, w tym włoskiej, arabskiej, perskiej, tureckiej, czy też bałkańskiej, a nawet słowiańskiej. Co może wyniknąć z takiej mieszanki wpływów, imponująco długiej tradycji i dostępu do najlepszych, świeżych produktów, z których prym wiodą oliwa i wino? Z pewnością coś pysznego! Jeśli wybierasz się do Grecji, koniecznie poznaj tamtejsze jedzenie i zasmakuj w potrawach, bez których Grecy po prostu nie mogą się obejść. Delektuj się najbardziej popularnymi potrawami współczesnej kuchni greckiej, która niezmiennie budowana jest na bogatej kulinarnej tradycji. Oto jedzenie najlepsze z najlepszych w Grecji.

Polinezja Francuska bez tajemnic

23-01-2019
Polinezja Francuska obejmuje aż 5 archipelagów oraz ponad 150 wysp Oceanu Spokojnego, niektóre z wyspy są niezamieszkane. To zdecydowanie idealne miejsce na rejsy i wakacje marzeń, a przy tym doskonała okazja, aby choć na chwilę oderwać się od pędzącej codzienności i zaszyć w miejsca obfitujące w zachwycające pejzaże oraz zapierającą dech w piersiach przyrodę. Co warto wiedzieć o Polinezji Francuskiej? Jakie informacje mogą być przydatne przed podróżą w tamtym kierunku właśnie?

Czarter jachtu - sprawdź, o czym musisz pamiętać!

18-01-2019
Od kilku już lat żeglarstwo stało się sportem popularnym, a nie elitarnym i dostępnym tylko dla wybranych. Stąd też coraz większa oferta firm oferujących czartery jachtów na wszystkich akwenach, jakie tylko można sobie wymarzyć. Firmy czarterujące łodzie w swojej ofercie mają spory wybór jednostek, które spełnią nawet najwyższe wymagania. Pierwszy czarter jachtu często budzi obawy, gdyż ilość rzeczy, o których musimy pamiętać, wydaje się być ogromna. W rzeczywistości nie jest to skomplikowane - wystarczy pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach.

5 najpiękniejszych wysp na Morzu Jońskim

15-01-2019
Szukasz pomysłu na wakacje w Grecji i nie wiesz, które wyspy greckie warto odwiedzić? Niezapomniane wakacje czekają na Ciebie na Morzu Jońskim! Wyspy Jońskie kuszą swoją bujną roślinnością, piaszczystymi plażami, śródziemnomorskim klimatem i grecką kulturą z weneckimi wpływami. Archipelag ten składa się z siedmiu większych wysp, które co roku przyciągają podróżników z różnych zakątków świata. Które wyspy można uznać za najpiękniejsze? I jakie atrakcje skrywają Wyspy Jońskie? Oto 5 wysp na Morzu Jońskim, które koniecznie trzeba odwiedzić!

Karaiby - czy warto odwiedzić wyspę Bequia ?

11-01-2019
Bequia Port Elizabeth 13° 00.58'N 61° 14.35'W
Wpływamy do dużej zatoki Admiralty Bay, w głębi, której znajduje się Port Elizabeth, największa miejscowość na wyspie Bequia. Prawą burtą mijamy cypel, przy brzegach którego widzimy wrak statku, który osiadł na skałach wiele lat temu o czym świadczą zakorodowane resztki jego dawnej konstrukcji.

Gdzie na rajskie wakacje w zimie?

10-01-2019
Przeszywający chłód, bardzo krótki dzień i wszechobecna szarość – jeśli masz dość polskiej, zimowej rzeczywistości, czas najwyższy spełnić marzenia i wybrać się na rajskie wakacje w zimie! Jakie kierunki najlepiej się sprawdzą, gdy szukasz słonecznej aury w zimowych miesiącach? Dokąd z łatwością znajdziesz atrakcyjne loty z Polski? I wreszcie, gdzie można będzie doznać wspaniałej morskiej przygody, decydując się na czarter jachtu? Oto kilka najciekawszych pomysłów na niezapomniane wakacje zimą!

Top 5 najlepszych miejsc od nurkowania

09-01-2019
Nurkowanie dostarcza nie tylko niezapomnianych wrażeń, ale też pozwala podziwiać podwodny świat w pełnej okazałości. Miłośnicy nurkowania poszukują więc coraz to bardziej interesujących miejsc, gdzie będą mogli odkrywać kolejne, niesamowite podwodne krajobrazy. Jakie są najciekawsze miejsca do nurkowania w Europie i na świecie? Odpowiedź na to pytanie na pewno zainteresuje również osoby, które dopiero planują rozpocząć swoją przygodę z nurkowaniem. Oto 5 topowych miejsc, które warto wziąć pod uwagę, szukając niezapomnianych miejsc do nurkowania!

Czarter jachtu w Czarnogórze

20-12-2018
Czarnogóra to rozwijający się i cieszący się coraz większą popularnością rejon żeglugi o zachwycających widokach i bogatej historii.
Kraj jest górzysty, jednakże posiada swój dostęp do morza. Linia brzegowa liczny zaledwie 293,5 km i jest coraz częściej docenianym przez żeglarzy akwenem. Aby znaleźć miejsce w marinie nie musimy się spieszyć, gdyż nie są one tak zatłoczone jak w Chorwacji.

Co to jest czarter "one way" / oferty "one way": Grecja 2019

11-12-2018
Jak sama nazwa wskazuje czarter „one way” oznacza czarter w jedną stronę, czyli startujemy w jednym miejscu, a oddajemy jacht w innym bez konieczności powrotu do portu, w którym rozpoczynaliśmy rejs. Taka możliwość daje nam wiele możliwości i korzyści.

Czarter jachtu na Madagaskarze

29-11-2018
Po 5 latach firma Dream Yacht Charter ponownie otwiera swoją bazę na Madagaskarze. To już kolejna baza w rejonie Oceanu Indyjskiego. Obecnie flota liczy 3 jachty: Lagoon 39, Lavezzi 40 oraz Sun Odyssey 379, które można rezerwować od lipca 2019. Baza, której możemy wynająć jacht mieści się w Nosy Be.

Relacja z rejsu w Toskanii

08-11-2018
Nasz rejs w Toskanii jest organizowany przez firmę GLOBTOURIST, a miejsce jego rozpoczęcia to marina w Castiglioncello.
Mamy wyczarterowany jacht Bavaria 44, jednak na miejscu okazuje się, że jednostka ta jest uszkodzona i armator oferuje nam w zamian jacht Cyclades 43, który jest krótszy o jedną stopę, ale za to młodszy o 6 lat od Bavarii. Sobotnie popołudnie przeznaczamy na zakupy oraz zapoznanie się załogi. W niedzielę przed południem rozpoczynamy rejs, a nasz pierwszy cel to wyspa Elba, z głównym portem - Portoferraio.

Co koniecznie musisz zobaczyć w trakcie rejsu po greckich wyspach?

30-10-2018
Wakacje pod żaglami mają to do siebie, że choć czas spędzony na morzu jest przyjemny, to niekiedy warto zejść na ląd. Dlaczego? Choćby po to, by zobaczyć liczne atrakcje i najważniejsze zabytki, poznać lokalną kulturę czy kuchnię. Nie inaczej jest na greckich wyspach, z których każda ma coś ciekawego do zaoferowania! Nieważne więc, czy wybierzesz katamaran, czy typowy jacht i w jakim rejonie będziesz pływać – te greckie miejsca koniecznie musisz zobaczyć, jeśli tylko będziesz w pobliżu!

Etykieta na wodzie - jak powinieneś się zachowywać w trakcie rejsu?

30-10-2018
Wybierając morską przygodę na letni wypoczynek, należy się zapoznać z szeregiem zasad, jakie obowiązują w trakcie rejsu. Są one ogólnie nazywane etykietą żeglarską; są to tradycyjne zwyczaje i zasady obowiązujące na jachcie, zarówno w drodze, jak i w portach, a także określające stosunki między żeglarzami. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak zachowywać się podczas rejsu!

Tajlandia i Malezja - co może zaskoczyć Cię w trakcie rejsu po tych azjatyckich krajach?

30-10-2018
Kraje azjatyckie kuszą swoim urokiem niejednego miłośnika rejsów. Wakacje pod żaglami w Tajlandii i Malezji mogą być wspaniałą, pełną niespodzianek przygodą. Jeśli nie wiesz, co czeka Cię podczas rejsu w tych krajach, koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami! Oto kilka podpowiedzi, co może zaskoczyć w Tajlandii i Malezji.

Rejs po Karaibach - co może Cię zaskoczyć?

30-10-2018
Rejsy po Karaibach wydają się spełnieniem marzeń niejednego miłośnika morskich przygód. Okazuje się również, że bez względu na to, czy interesuje Cię katamaran, czy rejs jachtem, cena takiej przygody nie jest dziś zbyt wygórowana. Zanim jednak zdecydujesz się na przygodę po Karaibach, koniecznie dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę podczas pobytu. Oto kilka nieoczywistych faktów o Wyspach Karaibskich, które mogą zaskoczyć Cię podczas rejsu!

Najpiękniejsze trasy morskie Skandynawii - gdzie się zatrzymać i co zobaczyć?

30-10-2018
Morskie podróże to nie tylko delektowanie się słońcem i piękną pogodą w ciepłych zakątkach świata. Prawdziwe piękno natury odkryjesz także w Skandynawii, gdzie zdecydowanie jest co zobaczyć. Jeśli więc interesują Cię alternatywne wakacje pod żaglami, koniecznie weź pod uwagę żeglowanie w Szwecji, Norwegii i Finlandii, gdzie zaskoczy Cię surowość skandynawskiej natury. Oto propozycje najpiękniejszych tras morskich w Skandynawii!

Najpiękniejsze miejsca do żeglowania w Europie

30-10-2018
Jeśli szukasz ciekawego sposobu na wakacje, koniecznie rozważ morską przygodę! Wakacje pod żaglami nie muszą być na końcu świata, aby dostarczyć niesamowitych wrażeń i nasycić niezapomnianymi widokami. Oto propozycja najlepszych miejsc do żeglowania w Europie, których piękno przyciąga miłośników morskich podróży. Pamiętaj, żeglarska przygoda w najpiękniejszych zakątkach Europy czeka na każdego!

Pięć powodów, które sprawią, że każde wakacje będziesz chciał spędzać na morzu

30-10-2018
Już dziś zastanawiasz się, jaki rodzaj wakacji wybrać w przyszłym sezonie? Znudziło Ci się spędzenie dwóch tygodni w hotelu z opcją all inclusive? Marzysz o odwiedzeniu wielu miejsc w czasie jednych wakacji, ale masz dość męczących wycieczek autokarowych? Najlepszą opcją dla Ciebie są wakacje pod żaglami! Nie trzeba być zagorzałym żeglarzem, aby dołączyć do grona wypoczywających na jachcie. Praktyki żeglarskiej nabędziesz w trakcie trwania rejsu, gdzie nauczysz się podstaw teorii żeglowania i nawigowania, obsługiwania lin i “szmat” oraz będziesz mieć okazję nie raz posterować łodzią. Poniżej znajdziesz pięć najważniejszych powodów, które sprawią, że już każde wakacje będziesz chciał spędzać na morzu.

Cechy, które powinien posiadać każdy dobry skipper

30-10-2018
Wybierając się na żagle, czy to na mniejsze akweny, czy na pełne morze zastanawiamy się, kto będzie prowadził łódkę, jakie ma kwalifikacje, jak sobie radzi w trudnych warunkach. Wyobrażenia o kapitanie często sprowadzają się do leciwego pana z brodą, pykającego fajeczkę i stojącego w zejściówce, podczas gdy reszta załogi zajęta jest pracą przy żaglach, kambuzem czy szorowaniem pokładu.

Gdzie wybrać się na żagle w Polsce?

30-10-2018
Sezon żeglarski w Polsce wielkimi krokami dobiega końca, mimo że schyłek września, październik i część listopada na pewno będą jeszcze wykorzystywane przez amatorów żeglugi w odrobinę bardziej ekstremalnych warunkach niż ciepłe lato. Przed powrotem kolejnego sezonu żeglarskiego warto się już dziś zastanowić, jakie miejsca w Polsce są warte Waszych odwiedzin. Poniżej znajdziecie te znane i te trochę mniej popularne akweny wodne, które mogą być strzałem w dziesiątkę na przyszłoroczny wakacje pod żaglami.

Nurkowanie - poznaj fantastyczny podwodny świat

30-10-2018
Morza i oceany nieustannie nas fascynują, a podwodny świat wzbudza ciekawość i zachwyt. Nie jesteśmy przystosowani do eksplorowania najodleglejszych głębin morskich bez polegania na wysoko wyspecjalizowanych, zaawansowanych technicznie aparatach oddechowych. W głębinach mórz i oceanów rysuje się przed nami cudowny, tajemniczy świat, który możemy zobaczyć na własne oczy. Jak? Dzięki nurkowaniu! To niezwykły sport, który daje każdemu chętnemu możliwość przyjrzenia się z bliska temu, co kryje się w morskich głębinach. Nurkowanie to niezwykle satysfakcjonująca i ekscytująca przygoda, która pozostanie z Tobą na całe życie.

Kiedy żegluje się na Seszelach

12-10-2018
Seszele to rejon, w którym sezon żeglarski trwa przez 12 miesięcy w roku. W rejonie tym nie występują ani huragany ani cyklony. Coś jednak musi wyznaczać chociażby różne ceny czarterów w poszczególnych okresach. Otóż na Seszelach sezonowość dyktuje obfitość opadów.

Łowienie ryb na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych

21-09-2018
Brytyjskie Wyspy Dziewicze leżą w basenie Morza Karaibskiego, na wschód od Portoryko. Najbardziej znane wyspy archipelagu to Tortola o powierzchni 54 km², Anegada 39 km², Virgin Gorda 21 km²i Jost van Dyke 8 km². Jest to obszar idealny do uprawiania żeglarstwa, obfitujący w piaszczyste plaże oraz liczne kotwicowiska.
Życie na jachcie niesie za sobą wiele atrakcji i korzyści. Jedną z nich jest możliwość przygotowania posiłków ze świeżo złowionej ryby. Ale czy wszędzie może je łowić ?

Karaiby Martynika – marina Le Marin

07-09-2018
Żeglarzy z Polski możemy spotkać na całym świecie. Jeszcze do niedawna tak odległe i niedostępne wydawały się akweny za oceanem, dzisiaj żeglując na Karaibach czy Seszelach bardzo często możemy spotkać naszych rodaków.
Niezaprzeczalnie najbardziej popularnym kierunkiem rejsów zimowych są Karaiby. Karaiby to raj dla żeglarzy. Kiedy u nas panuje zima, po 9 godzinach lotu przez Atlantyk lądujemy w innej rzeczywistości.

Punta Ala - tu rozpocznij żeglarską przygodę w Toskanii

03-08-2018
Planujesz odwiedzić Toskanię ? Najlepszym sposobem na poznanie najciekawszych miejsc są oczywiście wakacje na jachcie.

Porto Cristo - malowniczy port na Majorce

23-07-2018
Czarterując jacht na Majorce, wcale nie musimy opuszczać wyspy, aby mieć zapewnione atrakcje na tygodniowy rejs. Jest tam tyle wspaniałych miejsc wartych odwiedzenia, że nawet 7 dni wydaje się być mało.

Cabrera Park Narodowy - jak uzyskać pozwolenie

13-07-2018
W odległości około 8 mil morskich na południe od Majorki znajduje się Park Narodowy Cabrera, który zachwyca odwiedzających bogactwem lokalnej flory i fauny. Archipelag Cabrera uzyskał miano Parku Narodowego w 1991 roku. Największą wyspą w archipelagu jest Cabrera, mająca powierzchnię 17 km2, zamieszkuje ją zaledwie 50 osób.

Park Narodowy Kornati - ceny w sezonie 2018

06-07-2018
Położony w Dalmacji środkowej, liczący około 87 wysp i wysepek Narodowy Park Kornati każdego roku przyciąga tysiące żeglarzy. Czy wiecie, że na stałe zamieszkuje go 7 osób ? Nazwa parku pochodzi od największej z wysp Kornat, którą miejscowi nazywaną Kurnat.
Wody Parku Narodowego Kornati, charakteryzują się przejrzystą wodą. To doskonały rejon do rodzinnego żeglowania. Jest on na tyle rozległy, że możemy spokojnie znaleźć tu zaciszne miejsce do zakotwiczenia.

Rajskie wyspy Seszeli: Curieuse i St. Pierre

29-06-2018
Curieuse 04°16.96'S 55°43.33'E jest niewielką granitową wyspą intensywnie porośniętą tropikalną roślinnością. Jej długość to ok. 4 kilometry, a całkowita powierzchnia to niespełna 3 kilometry kwadratowe. Jej najwyższe szczyty wznoszą się na wysokość niewiele ponad 170 metrów. Wyspa oferuje dwa atrakcyjne kotwicowiska: Anse St Jose 04°17.45'S 55°43.51'E oraz Laraie Bay 04°17.20'S 55°44.00'E.

A może by tak wybrać się na wakacje … na barkę ?

22-06-2018
Wakacje na barce to doskonały sposób na spędzenie czasu na łonie natury. To wakacje będące w symbiozie z naturą i otaczającym nas środowiskiem.
Aby wyczarterować barkę nie trzeba posiadać żadnego patentu.

Odprawa jachtu Chorwacja - Czarnogóra

15-06-2018
Coraz częściej czarterując jacht z Chorwacji południowej żeglarze wybierają czarter jachtu z możliwością popłynięcia do Czarnogóry.
Przed rezerwacją jachtu, należy sprawdzić, czy posiada on możliwość pływania w Czarnogórze, czyli czy zakres ubezpieczenia i armator jachtu pozwalają na wypłynięcie swoim jachtem z Chorwacji do Czarnogóry.

Nurkowanie w Chorwacji

08-06-2018
Wszystkim osobom wybierającym się do Chorwacji, okres ten nierozłącznie kojarzy się z wypoczynkiem nad wodą (kąpiele w morzu, plażowanie, żeglowanie). Jednak coraz większa liczba turystów szuka dodatkowych form aktywności, do których zalicza się m.in. nurkowanie, czyli eksplorowanie terenów podmorskich.

My-Sea czyli zarezerwuj miejsce w marinie kilkoma kliknięciami

25-05-2018
Wielu z Was zdarzyło się zapewne wpłynąć do portu i nie znaleźć wolnego miejsca po parkowania. Wielu z Was skracało sobie zapewne dzień na morzu, aby wcześniej wpłynąć do portu tylko po to, aby mieć zagwarantowane miejsce przy kei. Sytuacja jest zwłaszcza uciążliwa w najbardziej popularnej i najbardziej zatłoczonej Chorwacji.

Co powinieneś wiedzieć o żeglowaniu w Chorwacji ?

11-05-2018
Bezpieczeństwo na morzu
Za bezpieczeństwo jachtu odpowiadają przede wszystkim załoga i skiper, ale powinieneś wiedzieć, że straż przybrzeżna i służby ratunkowe są dostępne, kiedy tylko przydarzy się wypadek czy inna niebezpieczna sytuacja. Straż przybrzeżna, kapitanat portu, policja i marynarka wojenna posiadają specjalnie zaprojektowane jednostki, a także samoloty i helikoptery, które mogą zostać włączone do akcji ratunkowej lub poszukiwawczej. Liczba jednostek przystosowanych do niesienia pomocy ciągle wzrasta. Poszukiwania są koordynowane przez Morskie Centrum Koordynacji Ratunkowej w Rijece, które działa całą dobę.

Co zabrać na rejs ?

27-04-2018
Odpowiadamy na jedno z podstawowych pytań: Co zabrać na rejs?

Dokumenty niezbędne do podróży oraz ubezpieczenie
W zależności dokąd się wybieramy musimy pamiętać o zabraniu odpowiedniego dokumentu. Podróżując w ramach Unii Europejskiej wystarczy nam ważny dowód osobisty. Podróżując poza granice Unii niezbędny jest paszport. Warto sprawdzić jaki jest wymóg formalny pod względem ważności dokumentu, często bowiem wymagany jest 6-cio miesięczny okres ważności. Poza paszportem upewnijcie się, czy kraj docelowy Waszej podróży nie wymaga wizy. W niektórych krajach wizę można uzyskać po wylądowaniu w danym kraju, ale sporo wiz należy zorganizować w ambasadzie danego kraju jeszcze w Polsce jak np. wizę na Kubę czy do Stanów Zjednoczonych.

Ceny w Chorwacji | 2018

20-04-2018
Majówką oficjalnie otwieramy sezon zarówno żeglarski jak i autokarowy w Chorwacji. Specjalnie dla osób wybierających się na wakacje do Chorwacji sprawdziliśmy ceny produktów żywnościowym. Poniżej zamieszczamy listę. Lista została opracowana w oparciu o ceny produktów w sklepach Konzum - największej chorwackiej siesi supermarketów. Sieć Konzum posiada około 700 sklepów na terenie Chorwacji, Bośni i Hercegowiny i Serbii. Pamiętajcie jednak, że ceny w lokalnych sklepikach będą wyższe.

Warunki pogodowe na Adriatyku

13-04-2018
W Chorwacji występują dwie strefy klimatyczne. W północno-wschodniej części kraju przeważa umiarkowany klimat kontynentalny, podobny do tego, jaki występuje w Polsce, ale o kilka stopni cieplejszy. Na wybrzeżu panuje łagodny klimat śródziemnomorski z dużą ilością dni słonecznych, średnia temperatura latem wynosi 30°C. W sezonie letnim, który trwa od maja do października, właściwie nie zdarza się nieładna pogoda, a różnice temperatur pomiędzy dniem a nocą są niewielkie. Klimat całego wybrzeża jest porównywalny. Północna część nie różni się zbytnio od południowej, jeśli chodzi o opady. Oczywiście Dalmacja, jako bardziej wysunięta na południe, jest nieco cieplejsza. W Dubrowniku od połowy czerwca do połowy września słońce świeci przez około 10 godzin dziennie.

Baza noclegowa w Chorwacji

20-03-2018
W ostatnich latach Chorwacja stała się bardzo popularnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów. A wszystko w dużej mierze dzięki stabilnej i atrakcyjnej pogodzie, a także czystej i ciepłej wodzie, idealnie nadającej się do wakacyjnych kąpieli.
Z powodu dużego zainteresowania turystów tym rejonem, Chorwacja zaczęła inwestować w rozbudowę oraz ulepszenie bazy noclegowej. Turyści mają aktualnie do wyboru szeroką gamę kwater prywatnych, wśród których znajdą luksusowe apartamenty, studia, pokoje gościnne, a także domki letniskowe dla mniej wymagających. Doskonałe miejsca noclegowe można znaleźć praktycznie w każdym zakątku Chorwacji, zaczynając od apartamentów w centrach głównych miast, poprzez studia w kameralnych i klimatycznych miasteczkach, kończąc na prywatnych domkach letniskowych położonych przy samej plaży.

Jak dobrze zaplanować rejs w Chorwacji cz. 2.

16-03-2018
Plan rejsu
Jeśli żeglujesz po raz pierwszy w Chorwacji i nie masz zbyt dużego doświadczenia w pływaniu po morzu, nie należy zakładać zbyt ambitnej trasy rejsu. Wody Chorwacji są przyjaznym miejscem dla początkującego żeglarza morskiego ze względu na niewielkie odległości między portami i dużą ilość dobrze osłoniętych zatok. Pamiętajmy jednak, że brzegi są skaliste i każdy błąd może nas wiele kosztować. Dobrym pomysłem na pierwszy raz jest wyczarterowanie jachtu ze skipperem, który posiada udokumentowane umiejętności żeglarskie i doskonałą znajomością akwenu. Dzięki temu mamy zapewnionego doświadczonego kapitana i gwarancję odwiedzenia najciekawszych miejsc.

Jak dobrze zaplanować rejs w Chorwacji cz. 1.

09-03-2018
Dlaczego Chorwacja?
Chorwacka część Adriatyku jest idealnym rejonem do odbycia rejsu. Dzięki klimatowi śródziemnomorskiemu sezon żeglarski trwa tutaj siedem miesięcy i właściwie nie zdarzają się w tym okresie długotrwałe załamania pogody. Ciekawa linia brzegowa oraz 1185 wysp i wysepek z wieloma urokliwymi portami i zatokami gwarantują wspaniałe wakacje pod żaglami. Ze względu na niewielkie odległości między portami oraz dużą ilość miejsc zapewniających bezpieczne schronienie jest to wymarzony akwen na pierwsze morskie rejsy. To właśnie w Chorwacji znajdziemy najwięcej firm czarterowych.
W nastrojowych tawernach możemy zapoznać się z miejscową kuchnią, która zadowoli nawet najbardziej wymagających smakoszy. Doskonale przejrzysta woda sprawia, że odwiedzanie świata podwodnego pozostawia niezapomniane wrażenia.

Kuchnia chorwacka

02-03-2018
Poznawanie nowego rejonu to nie tylko odwiedziny w atrakcyjnych portach i zatokach. Ważnym elementem każdej wyprawy powinno być zapoznanie się z lokalną kuchnią oraz miejscowymi trunkami, dlatego gorąco zachęcam do odwiedzin lokalnych restauracji, barów i konob. W Chorwacji określenie konoba oznacza coś w rodzaju gospody lub tawerny. Kuchnia chorwacka jest bardzo różnorodna, a o bogactwie jej smaków przesądziła przede wszystkim barwna historia tego państwa. Na tym niewielkim terytorium od wieków ścierały się interesy mocarstw europejskich i azjatyckich. Nic więc dziwnego, że w tutejszym jadłospisie znajdziemy potrawy wywodzące się z państw ościennych.

7 dniowa trasa rejsu na Wyspy Liparyjskie

23-02-2018
Sycylia – wyspa słońca, największa wyspa Morza Śródziemnego położona na Morzu Tyrreńskim, zamieszkała przez około 5 milionów mieszkańców. Wyspa ma bardzo ciekawe wybrzeże, prze co jest także popularna wśród żeglarzy.
Niewątpliwie największą rzeszę żeglarzy przyciągają Wyspy Liparyjskie ( dawniej zwane Eolskimi ). Jest to grupa 7 głównych wysp i 10 mniejszych wysepek pochodzenia wulkanicznego położona na północ od Sycylii. Poniżej przedstawiamy proponowana trasę rejsu 7 dniowego po Wyspach Liparyjskich.

Relacja z rejsu po Morzu Jońskim

16-02-2018
Poniżej opisany jest rejs, który odbył się w Grecji na Morzu Jońskim. Ze szczegółami kolejnego rejsu w tym regionie można zapoznać sie TUTAJ.
Ze względu na rozbieżności w pisowni nazw odwiedzanych miejsc podaję w tekście również współrzędne geograficzne.

Jak dostać się na wyspę Brać, Hvar, Korcula i Vis ?

09-02-2018
Wybierając wypoczynek w Chorwacji, należy pamiętać o tym, że sporo atrakcji, zabytków oraz pięknych zatoczek znajdziemy na wyspach. Chorwackie wyspy od lat są uwielbiane przez Polaków i przyciągają wielu turystów.
Linia brzegowa Chorwacji to prawie 6 000 tysięcy kilometrów, z czego na wyspy przypada około 4 000 km.
Na wyspach nie ma lotnisk, więc aby się na nie dostać należy skorzystać z połączeń promowych.
Poniżej przedstawiamy wskazówki jak dostać się na wyspę Brać, Hvar, Korcula oraz Vis.

Jak dostać się do Chorwacji

02-02-2018
O tym jaki środek komunikacji wybierzemy decyduje wiele czynników takich jak: cena, czas przejazdu, komfort podróżowania, czy chociażby fakt czy wyjeżdzamy w pojedynkę czy w liczniejszej grupie.

Jak wymieniać pieniądze na Karaibach

26-01-2018
Większość karaibskich państw używa tej samej waluty. Jest nią dolar wschodnio karaibski ( oficjalny skrót XCD). Państwa, które używają tej waluty to: Antigua i Barbuda, Dominika, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Grenada.

Marina Alimos Kalamaki w Atenach, jak tam dotrzeć. Praktyczne informacje

19-01-2018
Jak dostać się do Aten ?
Najprostszym i najwygodniejszym sposobem podróżowania do Aten z pewnością jest samolot. Główny port lotniczy Ateny Elefteriosa Wenizelosa oddalony jest od głównej mariny Alimos Kalamaki o około 35 km.

Żeglowanie na Karaibach

12-01-2018
O Karaibach w skrócie
Najlepszym okresem do żeglowania na Karaibach są miesiące od listopada do maja. To właśnie wtedy najczęściej się tam wybieramy tęskniąc za słońcem i ciepłym powietrzem. Wtedy też Karaiby są najbardziej przyjazne żeglarzom. Poza tym okresem istnieje możliwość pojawienia się huraganów. Wybierając się na Karaiby w okresie zimowym należy nastawić się na to, że napotkamy tropikalne deszcze, w okresie tym zdarzają się one bardzo często, niemniej jednak stanowią przyjemne ochłodzenie i nie są uciążliwe, gdyż nie trwają długo. Na Karaibach wieją stałe wiatry – pasaty, które miały wpływ na osiedlenie się ludności po zachodnich stronach wysp. To właśnie po zawietrznej stronie wysp znajdziecie najwięcej bezpiecznych kotwicowisk.

Internet na Karaibach – praktyczne informacje jak z niego korzystać

05-01-2018
Na Karaibach bardo wiele barów, kawiarni i restauracji oferuje bezpłatny dostęp do Internetu poprzez WI-FI i dlatego nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniego lokalu. Korzystanie z takiego dostępu obarczone jest pewnymi niedogodnościami: połączeni jesteśmy z siecią jedynie wówczas, gdy przebywamy w lokalu, prędkość transmisji często jest niezadawalająca, szczególnie jeśli nie wymaga ona hasła i miejsce jest oblegane przez spragnionych połączenia ze światem social media turystów.

Rajska wyspa Hvar w Chorwacji

03-01-2018
Najdłuższą i czwartą co do wielkości wyspą na Morzu Adriatyckim jest Hvar mający aż 68,2 km długości. Hvar znany jest szczególnie ze swojej pięknej pogody (aż 2724 słoneczne godziny w roku!), wspaniałych win, turkusowych wód, wspinaczki, letnich przyjęć i eleganckich hoteli.

Góry Velebit – dziewiczy zakątek Chorwacji

02-01-2018
Forma wybrzeża Chorwacji jest niesamowicie zróżnicowana. Urokliwe zatoczki, rajskie wyspy, piękne plaże i... wspaniałe górskie szczyty. Chorwacja nieustannie nas zaskakuje! Jedno z piękniejszych pasm górskich rozciąga się wzdłuż wybrzeża północno-dalmatyńskiego – mowa o górach Velebit.

Sail & ski – czyli nowy wymiar czarteru jachtów w Norwegii

02-01-2018
Co ma ze sobą wspólnego żeglowanie i jeżdżenie na nartach? Dla wielu z nas jest to połączenie totalnie abstrakcyjne. Nic dziwnego – nie licząc pojedynczych wyjątków, to miejsca w Polsce gdzie można jeździć na nartach oddalone są od tych, w których można żeglować o jakieś 700 kilometrów...

Majówka 2019 inna niż wszystkie!

02-01-2018
Jeżeli wśród Twoich postanowień noworocznych znajduje się punkt o spędzeniu niezapomnianego urlopu, już teraz powinieneś zacząć zastanawiać się nad jego realizacją. Nie musisz czekać do wakacji, ponieważ równie dobrą okazją do zafundowania sobie odpoczynku jest majówka.

Coraz bliżej święta!

16-12-2017
Od Świąt Bożego Narodzenia dzieli nas miesiąc. Nawet nie zauważymy kiedy, a do świąt będziemy odliczać już tylko dwa tygodnie, tydzień i pojedyncze dni… Czy przygotowaliście już prezenty dla swojej rodziny i przyjaciół? Jeśli jeszcze zwlekacie z jego kupnem lub w ogóle nie macie pomysłu, co włożyć pod choinkę, podpowiadamy: sprawcie swoim najbliższym gwiazdkę z nieba!

Żeglowanie po Morzu Jońskim

28-11-2017
Już nie tylko Cyklady i Zatoka Sarońska, coraz częściej żeglarze wybierają rejon Morza Jońskiego. Gdzie tam się żegluje ?
Poczytajcie o tym, gdzie wyczarterować jacht na Morzu Jońskim oraz jak tam się dostać.
Te i inne praktyczne informacje znajdziecie w naszym nowym wpisie.

Nowy katamaran Lagoon 40 – klasa A wśród dwukadłubowych jachtów!

23-11-2017
Najnowszy model katamaranu od marki Lagoon pływa od niedawna po wodach na całym świecie, a już podbija serca wszystkich miłośników morskiej (i nie tylko) przygody. Nic dziwnego! To stylowy i niezwykle wygodny katamaran, który zachwyca nowoczesnym wyglądem, a zdobywanie nim nowych wód to prawdziwa przyjemność!

Rejs po Polinezji Francuskiej – rajski zakątek na ziemi

18-10-2017
Nasz rejs po wyspach Polinezji Francuskiej zaplanowaliśmy na przełomie lutego i marca. Gdy u nas wszyscy są zmęczeni zimą, brakiem słońca i niskimi temperaturami, na Polinezji Francuskiej panuje idealna pogoda do uprawiania sportów wodnych. Z Warszawy polecieliśmy do Moskwy, następnie do Los Angeles, później na Tahiti i wreszcie na wyspę Raiatea, gdzie czekał na nas katamaran.

Saint Lucia – karaibska wyspa pełna atrakcji turystycznych

15-09-2017
Znakiem rozpoznawczym tej niewielkiej, ale popularnej wyspy karaibskiej są dwa wulkany Petit Piton i Gros Piton, które z daleka witają turystów. Taki zapierający dech w piersiach widok jest zapowiedzią, wręcz obietnicą cudownie spędzonego czasu na Wyspach Karaibskich.

Mayreau – Wyspy Karaibskie w kameralnej odsłonie

15-09-2017
Tę najmniejszą, zasiedloną wyspę należącą do Grenadyn, zamieszkuje zaledwie 250 osób. Mieszkańcy przygotowując się na przybycie turystów, rozkładają swoje stragany z pamiątkami. Na całej wyspie są jedynie dwa samochody, a jednak aby ułatwić turystom przedostanie się z portu w głąb wyspy, utwardzili w tym celu 200 metrów bitej drogi.

Martynika – raj dla turystów

15-09-2017
Jedna z częściej odwiedzanych przez turystów Wysp Karaibskich, która do zaoferowania ma zdecydowanie więcej, niż piękne plaże z białym piaskiem. Nasza morska przygoda po wodach Morza Karaibskiego zaczyna się właśnie tutaj.

Hydra – grecka wyspa inna niż wszystkie

07-09-2017
Greckie wyspy są jednym z popularniejszych kierunków wybieranych przez Polaków na wakacyjne podróże. Nic dziwnego! Kochamy śródziemnomorski klimat i kuchnię basenu Morza Śródziemnego, spokój bijący od wypoczywających Greków oraz starożytne zabytki. Jeśli jednak zwiedziłeś większość znanych w tym regionie kurortów turystycznych, a nie lubisz wracać w te same miejsca, zapraszamy Cię na wyspę Hydra.