A może by tak wybrać się na wakacje … na barkę ?

Wakacje na barce to doskonały sposób na spędzenie czasu na łonie natury. To wakacje będące w symbiozie z naturą i otaczającym nas środowiskiem.
Aby wyczarterować barkę nie trzeba posiadać żadnego patentu.

PODSTAWOWE ZASADY

Pływanie po rzekach i kanałach jest nadzwyczaj proste, jedynym kryterium jakie trzeba spełniać to zdrowy rozsądek. Aby samodzielnie wyczarterować barkę należy mieć ukończone 18 lat i na pokładzie muszą znajdować się podczas rejsu co najmniej dwie osoby dorosłe. Pływanie barka jest dozwolone podczas dnia i przy dobrej widoczności, pływnie po zachodzie słońca jest zabronione. Jeśli na szlaku wodnym spotkamy przypływającą z naprzeciwka inną barkę, należy ją minąć lewą burtą, zbliżając się jak najbliżej brzegu , który będzie po naszej prawej stronie. Gdy na szlaku wodnym jesteśmy sami, możemy płynąć środkiem.

Najczęściej na kanałach możemy poruszać się prędkością od 5 do 8 km/godzinę, a na rzekach od 10 do 12 km/godz. Na niektórych odcinkach ograniczenia prędkości mogą być nawet niższe.

Na szlakach statki handlowe mają pierwszeństwo przed barkami. W Niemczech i Irlandii należy być szczególnie czujnym, gdyż jest tam wielu rybaków, którzy często zostawiają sieci w wodzie.

Rejs po kanale jest najłatwiejszy. W zasadzie można się zatrzymać w każdym miejscu, o ile uznamy, ze jest ono bezpieczne ( nie dotyczy to Niemiec ) . Pamiętajmy, że w każdym kraju istieja szczególe zasady poruszania się po wodzie, dlatego należy się z nimi zapoznać przed rejsem.

Rejs po jeziorze czy rzece wymaga nieco więcej uwagi, należy zwrócić uwagę na znaki wskazujące nam mielizny i pływać wzdłuż wyznaczonych szlaków. Warto czytać znajdujące się na barce przewodniki i mapy na których znajdziemy wszystkie ważne dla nas informacje.
     

CZAS TRWANIA REJSU

Generalnie barkę można wyczarterować na okres 7 lub 14 dnia, ale dosyć często armator daje także możliwość czarteru na 4 lub 10 dni. W wielu rejonach jest również możliwość czarteru w opcji „one way”, co jest korzystne, gdyż nie pokonujemy dwa razy tej samej trasy.

GDZIE MOŻNA WYCZARTEROWAĆ BARKĘ ?

Armator z którym współpracujemy posiada barki w Polsce, Niemczech, Holandii, Francji i we Włoszech oraz w Irlandii.

Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich nie musimy nikomu prezentować. Ten wyjątkowy rejon jest bardzo atrakcyjny pod względem atrakcji dla osób odwiedzających go szlakiem wodnym. Nasz rejs rozpoczynamy w Mikołajkach.

W Niemczech możemy pływać barką po jeziorze Muritz – drugim po Bodeńskim pod względem wielkości jeziorem Niemiec leżącym w rejonie Maklemburgii. To rejon idealny do kąpieli oraz raj dla wędkarzy. Armator oferuje dwie bazy, w których możemy rozpocząć rejs: Fleesende oraz Furstenberg. Drugim rejonem Niemiec, który możemy eksplorować barka jest Brandenburgia, gdzie nasz rejs możemy rozpocząć w Ketzin.

W Holandii możemy się zaokrętować w Loosdrecht, położonym ok 50 km na południe od Amsterdamu. Niewątpliwym magnesem tego rejonu są przepiękne plantacje tulipanów.

Najbardziej rozwiniętym rejonem do żeglugi barką jest niezaprzeczalnie Francja. Możemy tam rozpocząć rejs aż w 8 oferowanych portach. Francuska sieć kanałów i rzek jest jednym z najbardziej rozległych śródlądowych systemów wodnych  na świecie.

Włoska przygoda barką zaprasza nas do Weneckiej Laguny, możemy zwiedzać ją startując z Chioggia – często zwanej małą Wenecją, by docelowo dopłynąć do tej prawdziwej Wenecji.

Rejon Irlandii przyciąga zwłaszcza wędkarzy i golfistów, a także miłośników przyrody. Akwen ten oferuje 240 km szlaków. Baza, z której możemy wypłynąć to Killinure Point.
     

Chcesz zobaczyć cennik, wejdź w odpowiednią zakładkę:

Barki: Polska i Niemcy

Barki: Irlandia

Barki: Francja, Włochy, Holandia

Chciesz otrzymać ofertę ? wyślij zapytanie na adres: info@globtourist.com