7 dniowa trasa rejsu na Wyspy Liparyjskie

Sycylia – wyspa słońca, największa wyspa Morza Śródziemnego położona na Morzu Tyrreńskim, zamieszkała przez około 5 milionów mieszkańców. Wyspa ma bardzo ciekawe wybrzeże, prze co jest także popularna wśród żeglarzy.
Niewątpliwie największą rzeszę żeglarzy przyciągają Wyspy Liparyjskie ( dawniej zwane Eolskimi ). Jest to grupa 7 głównych wysp i 10 mniejszych wysepek pochodzenia wulkanicznego położona na północ od Sycylii. Poniżej przedstawiamy proponowana trasę rejsu 7 dniowego po Wyspach Liparyjskich.

Portorosa (38° 6' 59.05N  15° 6' 42.12E ) jest najbliżej położonym portem na Sycylii, z którego warto wyczarterować jacht i popłynąć w rejs w kierunku Wysp Liparyjskich. Do pierwszej wyspy Vulcano dzieli nas dystans ok 15 mil.
      

dzień 1 ZAOKRĘTOWANIE  
dzień 2 PORTOROSA - VULCANO 17
dzień 3 VULCANO - PANAREA - STROMBOLI 27
dzień 4 STROMBOLI - FILICUDI 33
dzień 5 FILICUDI - SALINA 12
dzień 6 SALINA - LIPARI 10
dzień 7 LIPARI - PORTOROSA 23
dzień 8 WYOKRĘTOWANIE  
  DŁUGOŚĆ TRASY: 122 MILE

                                                                                                          

Vulcano to wyspa termalnych źródeł. Jej powierzchnia zajmuje 21 km². Vulcano oraz Stromboli, o której napiszemy później to dwie wyspy posiadające czynne wulkany. Na samej wyspie są w sumie dwa wulkany nieczynny już wulkan Vulcanello oraz aktywny karter Fossa. Na wyspie wszechobecny jest zapach siarki i dostępne są siarkowe źródła, w których można się wykąpać. Siarkowe źródła przyciągają wielu turystów. Panie powinny pamiętać, aby do takiego źródła nie wchodzić w swoim ulubionym stroju kąpielowym, gdyż po kąpieli przybiera on szarą barwę, a zapach siarki utrzymuje się jeszcze długo. Dla tych, którzy mają więcej czasu polecamy wynajęcie quada bądź samochodu przypominającego auto, które możemy spotkać na polu golfowym i wybranie się na wycieczkę na szczyt wulkanu. Na sam szczyt wchodzi się w palącym słońcu, więc warto zadbać o nakrycie głowy i wodę do picia. Widok ze szczytu zrekompensuje Wam trudy wejścia w palącym słońcu. Panorama jaką ujrzymy będąc na szczycie przedstawia wyspę Lipari, Salinę, Filicudi, Panamerę oraz Stromboli.
                                                                                      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Lipari  jest największą wyspą archipelagu, jej powierzchnia liczy 37 km². Marina w której warto zacumować mieści się w  Porto Pignataro (  38° 28’.75N  14° 57’.85E ), wejście i wyjście należy zgłosić na kanale VHF 74 (Tel. +39 090 988 0354, Kom. +39 338 301 1700, ). Koszt postoju dla jachtu 13-14 m wynosi w zależności od sezonu od 55 – 150 euro za dobę. Do stolicy wyspy – Lipari mamy 2,5 km i możemy dotrzeć pieszo – ok. 20 minut lub zamówić taksówkę ( + 39 333 297 9169, +39 334 113 2477, +39 339 577 6437 ). Pirs dla jachtów zaznaczony jest na załączonym planie kolorem brązowym. Miasteczko portowe Lipari przypadnie go gustu zwłaszcza tym, którzy lubią spacery wąskimi uliczkami wśród których można zrobić sobie przerwę na jednej z kawiarni na małe espresso.          

Najmniejszą wyspą z siedmiu głównych wysp archipelagu jest Panarea, której to powierzchnia zajmuje 3,3 km². Kotwicowisko ( 38°38.18′N  15°4.03′E ) znajduje się w północno wschodniej części wyspy w San Pietro. Miejscowość, może nam przypominać trochę greckie klimaty, znajdziemy tu biało niebieskie domki tak charakterystyczne dla Grecji. Na wyspie nie ma samochodów, wszystko jest w zasięgu spaceru. Ze środków lokomocji możemy jedynie napotkać elektryczne taksówki. Znajduje się tu dużo kawiarni, restauracji i klubów nocnych. Jest to urocze miejsce, które zdecydowanie polecamy.
       

Stromboli to wyspa, której powierzchnia zajmuje 12,4 km². Jest to druga wyspa z czynnym wulkanem i najbardziej wysunięta na północ. Ze stożka wyspy możemy zaobserwować unoszący się dym. Wybuchy wulkanu, które występują tu co ok 15 minut najlepiej jest obserwować nocą z morza. Jest to pokaz robiący spore wrażenie.  Na wyspie znajdziemy typową wulkaniczną, czarną plażę. Podobnie jak na większości wysp miasteczka życie rozwinęło się tu po wschodniej stronie wyspy chociaż na zachodniej znajduje się mała miejscowość Ginostra ( 38°47′00″N 15°11′00″E ), do której można się dostać jedynie od strony morza.

Ze Stromboli warto udać się w kierunku Filicudi , niewielkiej liczącej 9,5 km² powierzchni wyspy. Na wyspie znajdziecie kilka małych wiosek, z których największą jest Filicudi Porto znajdująca się na wschodnim wybrzeżu. Wyspa słynie z licznych jaskiń i grot, a zaraz przy niej możemy napotkać imponujące formacje skalne wyrastające wprost z morza. Najbardziej znana nazywa się La Canna i wznosi się na wysokość  85 m.n.p.m.

Z Filicudi warto udać się na Salinę, drugą co do wielkości wyspę archipelagu o powierzchni 26,1 km².  W północnej części wyspy możemy stanąć przy niewielkiej miejscowości Malfa ( 38°35′N  14°50′E ). Największą miejscowością na wyspie jest Santa Maria Salina, w której znajduje się główny port wyspy ( 38°34′N 14°52′E ).  Znajdziemy tu sporo lokalnych knajpek, w których możemy zjeść prawdziwą włoska kuchnię przygotowana ze świeżych produktów.

A jak tam się dostać ?

Najdogodniejszym portem lotniczym, z którego będziemy mieli najbliżej do mariny jest Catania. Bezpośrednie połączenia z Warszawy oferuje Wizz Air. Z Berlina możemy dolecieć linią Ryanair lub EasyJet.
Z lotniska w Catanii do mariny podróż samochodem trwa ok. 2 godziny. Transfer z lotniska do marny dla grupy 6 - 8 osób wynosi ok 200 euro.

Jeśli chcesz otrzymać ofertę czarteru na Sycylii, napisz do nas: info@globtourist.com lub zadzowń 94354 54 19 w. 25.