Blog

Odprawa jachtu Chorwacja - Czarnogóra

15-06-2018
Coraz częściej czarterując jacht z Chorwacji południowej żeglarze wybierają czarter jachtu z możliwością popłynięcia do Czarnogóry.
Przed rezerwacją jachtu, należy sprawdzić, czy posiada on możliwość pływania w Czarnogórze, czyli czy zakres ubezpieczenia i armator jachtu pozwalają na wypłynięcie swoim jachtem z Chorwacji do Czarnogóry.

Nurkowanie w Chorwacji

08-06-2018
Wszystkim osobom wybierającym się do Chorwacji, okres ten nierozłącznie kojarzy się z wypoczynkiem nad wodą (kąpiele w morzu, plażowanie, żeglowanie). Jednak coraz większa liczba turystów szuka dodatkowych form aktywności, do których zalicza się m.in. nurkowanie, czyli eksplorowanie terenów podmorskich.

Zarezerwuj miejsce w marinie kilkoma kliknięciami

25-05-2018
Wielu z Was zdarzyło się zapewne wpłynąć do portu i nie znaleźć wolnego miejsca po parkowania. Wielu z Was skracało sobie zapewne dzień na morzu, aby wcześniej wpłynąć do portu tylko po to, aby mieć zagwarantowane miejsce przy kei. Sytuacja jest zwłaszcza uciążliwa w najbardziej popularnej i najbardziej zatłoczonej Chorwacji.

Co powinieneś wiedzieć o żeglowaniu w Chorwacji ?

11-05-2018
Bezpieczeństwo na morzu
Za bezpieczeństwo jachtu odpowiadają przede wszystkim załoga i skiper, ale powinieneś wiedzieć, że straż przybrzeżna i służby ratunkowe są dostępne, kiedy tylko przydarzy się wypadek czy inna niebezpieczna sytuacja. Straż przybrzeżna, kapitanat portu, policja i marynarka wojenna posiadają specjalnie zaprojektowane jednostki, a także samoloty i helikoptery, które mogą zostać włączone do akcji ratunkowej lub poszukiwawczej. Liczba jednostek przystosowanych do niesienia pomocy ciągle wzrasta. Poszukiwania są koordynowane przez Morskie Centrum Koordynacji Ratunkowej w Rijece, które działa całą dobę.

Co zabrać na rejs ?

27-04-2018
Odpowiadamy na jedno z podstawowych pytań: Co zabrać na rejs?

Dokumenty niezbędne do podróży oraz ubezpieczenie
W zależności dokąd się wybieramy musimy pamiętać o zabraniu odpowiedniego dokumentu. Podróżując w ramach Unii Europejskiej wystarczy nam ważny dowód osobisty. Podróżując poza granice Unii niezbędny jest paszport. Warto sprawdzić jaki jest wymóg formalny pod względem ważności dokumentu, często bowiem wymagany jest 6-cio miesięczny okres ważności. Poza paszportem upewnijcie się, czy kraj docelowy Waszej podróży nie wymaga wizy. W niektórych krajach wizę można uzyskać po wylądowaniu w danym kraju, ale sporo wiz należy zorganizować w ambasadzie danego kraju jeszcze w Polsce jak np. wizę na Kubę czy do Stanów Zjednoczonych.

Ceny w Chorwacji | 2018

20-04-2018
Majówką oficjalnie otwieramy sezon zarówno żeglarski jak i autokarowy w Chorwacji. Specjalnie dla osób wybierających się na wakacje do Chorwacji sprawdziliśmy ceny produktów żywnościowym. Poniżej zamieszczamy listę. Lista została opracowana w oparciu o ceny produktów w sklepach Konzum - największej chorwackiej siesi supermarketów. Sieć Konzum posiada około 700 sklepów na terenie Chorwacji, Bośni i Hercegowiny i Serbii. Pamiętajcie jednak, że ceny w lokalnych sklepikach będą wyższe.

Warunki pogodowe na Adriatyku

13-04-2018
W Chorwacji występują dwie strefy klimatyczne. W północno-wschodniej części kraju przeważa umiarkowany klimat kontynentalny, podobny do tego, jaki występuje w Polsce, ale o kilka stopni cieplejszy. Na wybrzeżu panuje łagodny klimat śródziemnomorski z dużą ilością dni słonecznych, średnia temperatura latem wynosi 30°C. W sezonie letnim, który trwa od maja do października, właściwie nie zdarza się nieładna pogoda, a różnice temperatur pomiędzy dniem a nocą są niewielkie. Klimat całego wybrzeża jest porównywalny. Północna część nie różni się zbytnio od południowej, jeśli chodzi o opady. Oczywiście Dalmacja, jako bardziej wysunięta na południe, jest nieco cieplejsza. W Dubrowniku od połowy czerwca do połowy września słońce świeci przez około 10 godzin dziennie.

Wodospady na rzece Krka

30-03-2018
Podczas pobytu w Chorwacji, obowiązkowym punktem są Wodospady na rzece Krka. Park usytuowany jest w środkowej Dalmacji w Chorwacji, niedaleko miasta Šibenik. Terytorium parku wraz ze swymi jeziorami i wodospadami jest jednym z najbardziej znanych miejsc Chorwacji i niestety w sezonie bardzo zatłoczonym. Cały park zajmuje powierzchnię 109 km2, wyróżniają go liczne wodospady - 9 km wzdłuż rzeki od Kninu jest wysoki na 20m wodospad Biluszicz, następnie 15m Brijan, 52m Manojlovac i 25m wysoki Roski Slap. Koryto rzeki rozszerza się do jeziora Visovac, a największy wodospad, wysoki na 46 m Skrandinski buk, został wytworzony na zbiegu Krki z dopływem Cikola.

Baza noclegowa w Chorwacji

20-03-2018
W ostatnich latach Chorwacja stała się bardzo popularnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów. A wszystko w dużej mierze dzięki stabilnej i atrakcyjnej pogodzie, a także czystej i ciepłej wodzie, idealnie nadającej się do wakacyjnych kąpieli.
Z powodu dużego zainteresowania turystów tym rejonem, Chorwacja zaczęła inwestować w rozbudowę oraz ulepszenie bazy noclegowej. Turyści mają aktualnie do wyboru szeroką gamę kwater prywatnych, wśród których znajdą luksusowe apartamenty, studia, pokoje gościnne, a także domki letniskowe dla mniej wymagających. Doskonałe miejsca noclegowe można znaleźć praktycznie w każdym zakątku Chorwacji, zaczynając od apartamentów w centrach głównych miast, poprzez studia w kameralnych i klimatycznych miasteczkach, kończąc na prywatnych domkach letniskowych położonych przy samej plaży.

Jak dobrze zaplanować rejs w Chorwacji cz. 2.

16-03-2018
Plan rejsu
Jeśli żeglujesz po raz pierwszy w Chorwacji i nie masz zbyt dużego doświadczenia w pływaniu po morzu, nie należy zakładać zbyt ambitnej trasy rejsu. Wody Chorwacji są przyjaznym miejscem dla początkującego żeglarza morskiego ze względu na niewielkie odległości między portami i dużą ilość dobrze osłoniętych zatok. Pamiętajmy jednak, że brzegi są skaliste i każdy błąd może nas wiele kosztować. Dobrym pomysłem na pierwszy raz jest wyczarterowanie jachtu ze skipperem, który posiada udokumentowane umiejętności żeglarskie i doskonałą znajomością akwenu. Dzięki temu mamy zapewnionego doświadczonego kapitana i gwarancję odwiedzenia najciekawszych miejsc.

Jak dobrze zaplanować rejs w Chorwacji cz. 1.

09-03-2018
Dlaczego Chorwacja?
Chorwacka część Adriatyku jest idealnym rejonem do odbycia rejsu. Dzięki klimatowi śródziemnomorskiemu sezon żeglarski trwa tutaj siedem miesięcy i właściwie nie zdarzają się w tym okresie długotrwałe załamania pogody. Ciekawa linia brzegowa oraz 1185 wysp i wysepek z wieloma urokliwymi portami i zatokami gwarantują wspaniałe wakacje pod żaglami. Ze względu na niewielkie odległości między portami oraz dużą ilość miejsc zapewniających bezpieczne schronienie jest to wymarzony akwen na pierwsze morskie rejsy. To właśnie w Chorwacji znajdziemy najwięcej firm czarterowych.
W nastrojowych tawernach możemy zapoznać się z miejscową kuchnią, która zadowoli nawet najbardziej wymagających smakoszy. Doskonale przejrzysta woda sprawia, że odwiedzanie świata podwodnego pozostawia niezapomniane wrażenia.

Kuchnia chorwacka

02-03-2018
Poznawanie nowego rejonu to nie tylko odwiedziny w atrakcyjnych portach i zatokach. Ważnym elementem każdej wyprawy powinno być zapoznanie się z lokalną kuchnią oraz miejscowymi trunkami, dlatego gorąco zachęcam do odwiedzin lokalnych restauracji, barów i konob. W Chorwacji określenie konoba oznacza coś w rodzaju gospody lub tawerny. Kuchnia chorwacka jest bardzo różnorodna, a o bogactwie jej smaków przesądziła przede wszystkim barwna historia tego państwa. Na tym niewielkim terytorium od wieków ścierały się interesy mocarstw europejskich i azjatyckich. Nic więc dziwnego, że w tutejszym jadłospisie znajdziemy potrawy wywodzące się z państw ościennych.

7 dniowa trasa rejsu na Wyspy Liparyjskie

23-02-2018
Sycylia – wyspa słońca, największa wyspa Morza Śródziemnego położona na Morzu Tyrreńskim, zamieszkała przez około 5 milionów mieszkańców. Wyspa ma bardzo ciekawe wybrzeże, prze co jest także popularna wśród żeglarzy.
Niewątpliwie największą rzeszę żeglarzy przyciągają Wyspy Liparyjskie ( dawniej zwane Eolskimi ). Jest to grupa 7 głównych wysp i 10 mniejszych wysepek pochodzenia wulkanicznego położona na północ od Sycylii. Poniżej przedstawiamy proponowana trasę rejsu 7 dniowego po Wyspach Liparyjskich.

Relacja z rejsu po Morzu Jońskim

16-02-2018
Poniżej opisany jest rejs, który odbył się w 2017 roku, kolejny zaplanowany jest na 15-22.09.2018. Szczegóły można sprawdzić na naszej stronie w zakładce rejsy >>> Rejsy Grecja - Morze Jońskie.
Ze względu na rozbieżności w pisowni nazw odwiedzanych miejsc podaję w tekście również współrzędne geograficzne.

Jak dostać się na wyspę Brać, Hvar, Korcula i Vis ?

09-02-2018
Wybierając wypoczynek w Chorwacji, należy pamiętać o tym, że sporo atrakcji, zabytków oraz pięknych zatoczek znajdziemy na wyspach. Chorwackie wyspy od lat są uwielbiane przez Polaków i przyciągają wielu turystów.
Linia brzegowa Chorwacji to prawie 6 000 tysięcy kilometrów, z czego na wyspy przypada około 4 000 km.
Na wyspach nie ma lotnisk, więc aby się na nie dostać należy skorzystać z połączeń promowych.
Poniżej przedstawiamy wskazówki jak dostać się na wyspę Brać, Hvar, Korcula oraz Vis.

Jak dostać się do Chorwacji

02-02-2018
O tym jaki środek komunikacji wybierzemy decyduje wiele czynników takich jak: cena, czas przejazdu, komfort podróżowania, czy chociażby fakt czy wyjeżdzamy w pojedynkę czy w liczniejszej grupie.

Jak wymieniać pieniądze na Karaibach

26-01-2018
Większość karaibskich państw używa tej samej waluty. Jest nią dolar wschodnio karaibski ( oficjalny skrót XCD). Państwa, które używają tej waluty to: Antigua i Barbuda, Dominika, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Grenada.

Marina w Atenach, jak tam dotrzeć. Praktyczne informacje

19-01-2018
Jak dostać się do Aten ?
Najprostszym i najwygodniejszym sposobem podróżowania do Aten z pewnością jest samolot. Główny port lotniczy Ateny Elefteriosa Wenizelosa oddalony jest od głównej mariny Alimos Kalamaki o około 35 km.

Żeglowanie na Karaibach

12-01-2018
O Karaibach w skrócie
Najlepszym okresem do żeglowania na Karaibach są miesiące od listopada do maja. To właśnie wtedy najczęściej się tam wybieramy tęskniąc za słońcem i ciepłym powietrzem. Wtedy też Karaiby są najbardziej przyjazne żeglarzom. Poza tym okresem istnieje możliwość pojawienia się huraganów. Wybierając się na Karaiby w okresie zimowym należy nastawić się na to, że napotkamy tropikalne deszcze, w okresie tym zdarzają się one bardzo często, niemniej jednak stanowią przyjemne ochłodzenie i nie są uciążliwe, gdyż nie trwają długo. Na Karaibach wieją stałe wiatry – pasaty, które miały wpływ na osiedlenie się ludności po zachodnich stronach wysp. To właśnie po zawietrznej stronie wysp znajdziecie najwięcej bezpiecznych kotwicowisk.

Internet na Karaibach – praktyczne informacje jak z niego korzystać

05-01-2018
Na Karaibach bardo wiele barów, kawiarni i restauracji oferuje bezpłatny dostęp do Internetu poprzez WI-FI i dlatego nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniego lokalu. Korzystanie z takiego dostępu obarczone jest pewnymi niedogodnościami: połączeni jesteśmy z siecią jedynie wówczas, gdy przebywamy w lokalu, prędkość transmisji często jest niezadawalająca, szczególnie jeśli nie wymaga ona hasła i miejsce jest oblegane przez spragnionych połączenia ze światem social media turystów.

Majówka 2018 inna niż wszystkie!

03-01-2018
Jeżeli wśród Twoich postanowień noworocznych znajduje się punkt o spędzeniu niezapomnianego urlopu, już teraz powinieneś zacząć zastanawiać się nad jego realizacją. Nie musisz czekać do wakacji, ponieważ równie dobrą okazją do zafundowania sobie odpoczynku jest majówka.

Rajska wyspa Hvar w Chorwacji

03-01-2018
Najdłuższą i czwartą co do wielkości wyspą na Morzu Adriatyckim jest Hvar mający aż 68,2 km długości. Hvar znany jest szczególnie ze swojej pięknej pogody (aż 2724 słoneczne godziny w roku!), wspaniałych win, turkusowych wód, wspinaczki, letnich przyjęć i eleganckich hoteli.

Góry Velebit – dziewiczy zakątek Chorwacji

02-01-2018
Forma wybrzeża Chorwacji jest niesamowicie zróżnicowana. Urokliwe zatoczki, rajskie wyspy, piękne plaże i... wspaniałe górskie szczyty. Chorwacja nieustannie nas zaskakuje! Jedno z piękniejszych pasm górskich rozciąga się wzdłuż wybrzeża północno-dalmatyńskiego – mowa o górach Velebit.

Sail & ski – czyli nowy wymiar czarteru jachtów w Norwegii

02-01-2018
Co ma ze sobą wspólnego żeglowanie i jeżdżenie na nartach? Dla wielu z nas jest to połączenie totalnie abstrakcyjne. Nic dziwnego – nie licząc pojedynczych wyjątków, to miejsca w Polsce gdzie można jeździć na nartach oddalone są od tych, w których można żeglować o jakieś 700 kilometrów...

Żeglowanie po Morzu Jońskim

28-11-2017
Już nie tylko Cyklady i Zatoka Sarońska, coraz częściej żeglarze wybierają rejon Morza Jońskiego. Gdzie tam się żegluje ?
Poczytajcie o tym, gdzie wyczarterować jacht na Morzu Jońskim oraz jak tam się dostać.
Te i inne praktyczne informacje znajdziecie w naszym nowym wpisie.

Coraz bliżej święta!

23-11-2017
Od Świąt Bożego Narodzenia dzieli nas miesiąc. Nawet nie zauważymy kiedy, a do świąt będziemy odliczać już tylko dwa tygodnie, tydzień i pojedyncze dni… Czy przygotowaliście już prezenty dla swojej rodziny i przyjaciół? Jeśli jeszcze zwlekacie z jego kupnem lub w ogóle nie macie pomysłu, co włożyć pod choinkę, podpowiadamy: sprawcie swoim najbliższym gwiazdkę z nieba!

Nowy katamaran Lagoon 40 – klasa A wśród dwukadłubowych jachtów!

23-11-2017
Najnowszy model katamaranu od marki Lagoon pływa od niedawna po wodach na całym świecie, a już podbija serca wszystkich miłośników morskiej (i nie tylko) przygody. Nic dziwnego! To stylowy i niezwykle wygodny katamaran, który zachwyca nowoczesnym wyglądem, a zdobywanie nim nowych wód to prawdziwa przyjemność!

Rejs po Polinezji Francuskiej – rajski zakątek na ziemi

18-10-2017
Nasz rejs po wyspach Polinezji Francuskiej zaplanowaliśmy na przełomie lutego i marca. Gdy u nas wszyscy są zmęczeni zimą, brakiem słońca i niskimi temperaturami, na Polinezji Francuskiej panuje idealna pogoda do uprawiania sportów wodnych. Z Warszawy polecieliśmy do Moskwy, następnie do Los Angeles, później na Tahiti i wreszcie na wyspę Raiatea, gdzie czekał na nas katamaran.

Martynika – raj dla turystów

15-09-2017
Jedna z częściej odwiedzanych przez turystów Wysp Karaibskich, która do zaoferowania ma zdecydowanie więcej, niż piękne plaże z białym piaskiem. Nasza morska przygoda po wodach Morza Karaibskiego zaczyna się właśnie tutaj.

Saint Lucia – karaibska wyspa pełna atrakcji turystycznych

15-09-2017
Znakiem rozpoznawczym tej niewielkiej, ale popularnej wyspy karaibskiej są dwa wulkany Petit Piton i Gros Piton, które z daleka witają turystów. Taki zapierający dech w piersiach widok jest zapowiedzią, wręcz obietnicą cudownie spędzonego czasu na Wyspach Karaibskich.

Mayreau – Wyspy Karaibskie w kameralnej odsłonie

15-09-2017
Tę najmniejszą, zasiedloną wyspę należącą do Grenadyn, zamieszkuje zaledwie 250 osób. Mieszkańcy przygotowując się na przybycie turystów, rozkładają swoje stragany z pamiątkami. Na całej wyspie są jedynie dwa samochody, a jednak aby ułatwić turystom przedostanie się z portu w głąb wyspy, utwardzili w tym celu 200 metrów bitej drogi.

Hydra – grecka wyspa inna niż wszystkie

07-09-2017
Greckie wyspy są jednym z popularniejszych kierunków wybieranych przez Polaków na wakacyjne podróże. Nic dziwnego! Kochamy śródziemnomorski klimat i kuchnię basenu Morza Śródziemnego, spokój bijący od wypoczywających Greków oraz starożytne zabytki. Jeśli jednak zwiedziłeś większość znanych w tym regionie kurortów turystycznych, a nie lubisz wracać w te same miejsca, zapraszamy Cię na wyspę Hydra.